Co na przeziębienie warto mieć z apteki

aptekaPhoto: sxc.hu

Przeziębienie, to przede wszystkim uporczywy katar i kaszel. Z powodu kataru na nosie pojawia się zaczerwienienie oraz obtarcia od częstego używania chusteczek. Z powodu intensywnego kaszlu zaczynają boleć mięśnie twarzy, brzucha i pleców. Jak sobie z tymi mankamentami poradzić podczas przeziębienia? W aptekach znajdziesz kilka specyfików na objawy przeziębienia.

Maść rozgrzewająca

Może być przygotowana w domu z zasobów kuchni (Zobacz: Domowe preparaty do nacierania) lub kupiona gotowa w aptece. Znajdziesz ją pod nazwą maści końskiej lub niedźwiedziej. Sporo maści rozgrzewających wykorzystuje olejki eteryczne: sosny, mięty, eukaliptusa. Smarowanie 2 razy dziennie (jeśli leżysz w łóżku) taką maścią klatki piersiowej i pleców pomaga w oddychaniu oraz zwalczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Do tego kojący zapach ułatwia zasypianie.

Sól emska

Sól emska ma właściwości wykrztuśne i alkalizujące. Pomaga pozbyć się uporczywego kaszlu. Chcąc jej użyć sięgnij po tabletki do rozpuszczania w wodzie. Roztworem płucz gardło. Płukanki z soli emskiej pomagają w zwalczaniu infekcji gardła, zmniejszają jego drażliwość. Sól emska jest też składnikiem produktów na katar – aerozoli do nosa i maści. Więcej na temat soli emskiej przeczytasz tutaj: Sól emska.

Maść majerankowa

Do smarowania suchego i podrażnionego nosa. Ma działanie łagodzące, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zmniejsza podrażnienia i zaczerwienienia nosa. W aptece kosztuje kilka złotych. Jeśli jesteś zwolennikiem domowych rozwiązań, możesz przygotować ją samodzielnie w domu (przepis znajdziesz tutaj: Maść majerankowa).

Spreje i kropelki do nosa

Przy zatkanym nosie dobrze jest mieć ręką kropelki lub spreje do nosa. Rozrzedzają wydzielinę, przez co umożliwiają jego oczyszczenie i swobodne oddychanie. Masz bardzo wiele produktów do wyboru. Od kropli i aerozoli z solą fizjologiczną i wodą morską, solą emską, po produkty zawierające syntetyczne środki lecznicze np. oksymetazolinę, pseudoefedrynę i ksylometazolinę (o dwóch ostatnich związkach przeczytasz więcej tutaj: Preparaty udrażniające nos). Dobierz sprej w zależności od twoich uwarunkowań zdrowotnych. Np. kobietom w ciąży odradza się preparaty na bazie pseudoefedryny. Środki na bazie syntetycznych środków leczniczych nie powinny być stosowane dłużej niż 3-4 dni.

Sztyfty do nosa

Sztyft ma za zadanie ułatwić oddychanie w czasie przeziębienia. Po zdjęciu nakrętki koniec sztyftu umieść w dziurce do nosa i wciągnij powietrze. Powtórz czynność w drugiej dziurce. Taki zabieg oczyszcza i odświeża nos, umożliwiając swobodne oddychanie. Można go stosować kilka razy dziennie według potrzeb. Sztyfty do nosa bazują na olejkach eterycznych np. eukaliptusowym, miętowym, sosnowym. Kosztują kilka złotych, zajmują bardzo mało miejsca, przez co można je stale nosić przy sobie. Nie brudzą, nie pozostawiają śladu. Działają natychmiast po użyciu.

Herbatki ziołowe

W każdej aptece kupisz zioła w torebkach do zaparzania, które przydadzą się w czasie przeziębienia np. lipę i herbatę malinową do picia. Herbatę wzbogać sokiem z cytryny, imbirem i miodem. Na półkach apteki poszukaj koniecznie szałwii. Przygotujesz z niej płukankę na kaszel i ból gardła.

Olejki eteryczne i inne preparaty do inhalacji

W aptece znajdziesz olejki eteryczne (sosnowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, mentolowy, tymiankowy, miętowy itp) oraz preparaty do sporządzania inhalacji w domu. Możesz je przygotować w misce z ręcznikiem na głowie lub w inhalatorze z nebulizatorem. Wdychanie powstałych oparów pomaga oczyścić i udrożnić zatkany nos, a także uśmierzyć ból gardła.