Co na przeziębienie warto mieć z apteki

aptekaPhoto: sxc.hu

Przeziębienie to przede wszystkim uporczywy katar i kaszel. Poza stale zatkanym i/lub cieknącym nosem pojawia się zaczerwienienie oraz niekiedy obtarcia. Z powodu infekcji w gardle zaczynają nas boleć mięśnie twarzy oraz brzucha i pleców. Jak sobie z tymi mankamentami poradzić podczas przeziębienia? W aptekach możemy znaleźć kilka specyfików, które pomogą nam w walce z tymi dodatkowymi skutkami grypy.

Maść rozgrzewająca

Może być przygotowana w domu z zasobów kuchni (Zobacz Domowe preparaty do nacierania) a może być kupiona gotowa w aptece. Smarowanie 2 razy dziennie (jeśli leżysz w łóżku) taką maścią klatki piersiowej i pleców pomaga w oddychaniu oraz zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych. Do tego kojący zapach ułatwia zasypianie.

Sól emska

W postaci tabletek do rozpuszczania w wodzie służy do płukania gardła. Takie płukanki pomagają w zwalczaniu infekcji gardła, zmniejszają jego drażliwość.

Maść majerankowa

Do smarowania suchego i podrażnionego nosa. Ma działanie łagodzące, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zmniejsza podrażnienia i zaczerwienienia nosa.

Spreje i kropelki do nosa

Przy zatkanym nosie dobrze jest mieć ręką kropelki lub spreje do nosa. Rozrzedzają wydzielinę z nosa, a przez co umożliwiają jego oczyszczenie i swobodne oddychanie.

Sztyfty do nosa

Sztyft kosztuje kilka złotych. Ma za zadanie ułatwić oddychanie w czasie przeziębienia. Po zdjęciu nakrętki koniec sztyftu umieść w dziurce od nosa i wciągnij powietrze. Powtórz czynność w drugiej dziurce. Taki zabieg oczyszcza i odświeża nos, umożliwiając swobodne oddychanie. Można go stosować kilka razy dziennie według potrzeb.