Dzika róża na przeziębienie

dzika różna na przeziębieniePhoto:

Owoce dzikiej róży zawierają najwięcej witaminy C ze wszystkich roślin rosnących w Polsce i na północy Europy (20-30 razy więcej niż cytryna). Co więcej, jest to witamina całkowicie naturalna, stąd jej przyswajalność przez twój organizm jest najwyższa z możliwych. Dlatego sok i syrop z dzikiej róży stanowi doskonałe antidotum na każde przeziębienie.

Dzika róża to nie tylko końska dawka witaminy C, ale również przeciwutleniacze. Dzięki nim wzrastają naturalne mechanizmy obronne twoich komórek. Krótko mówiąc zwiększasz swoją odporność.

Gdy jesteś przeziębiony, szybciej dojdziesz do siebie pijąc dużo płynów. Owoce dzikiej róży mają działanie moczopędne, dzięki czemu szybciej filtrujesz swój organizm z toksyn. Wpływają również korzystnie na cały układ pokarmowy.

Owoce naturalnie rosnącej dzikiej róży zbiera się jesienią, w końcówce września lub październiku. Wówczas stężenie witaminy C jest największe. W Polsce jest to roślina powszechnie występująca. Można ją spotkać praktycznie wszędzie. Często występuje jako krzew dekoracyjny tuż przy blokach, chodnikach. Jak więc skorzystać z jej dobrodziejstwa?

Każdy owoc po przecięciu zawiera ziarna. Wystarczy je usunąć. Owoc możesz przetworzyć na wiele sposobów. Sok, konfitura, zupa, syrop, a może nalewka z dzikiej róży? Jedno jest pewne, będzie to naturalny lek dla twojego organizmu. Owoce dzikiej róży można również ususzyć i robić z nich zimą herbatki.

Sok z owoców dzikiej róży

Wyciskanie soku z owoców dzikiej róży to nie lada wyzwanie. Są bowiem stosunkowo twarde i bez odpowiedniego sprzętu może ci się to nie udać lub poświęcisz na to bardzo dużo czasu. Taki sok można dostać w sklepach ze zdrową żywnością lub na odpowiednim dziale w supermarkecie. Sam sok jest w smaku dość specyficzny. Smakuje jak miks marchewki i pomidora. Można się do niego przyzwyczaić, bo korzyści z jego spożycia są ogromne.

Konfitura z owoców dzikiej róży

Konfitura z owoców dzikiej róży w smaku przypomina mirabelki lub daktyle. Konfiturę można robić nie tylko z owoców, ale również z płatków róży. Z ubitych płatków zmieszanych z cukrem można przygotować popularne niegdyś nadzienie do pączków.

Zupa z owoców dzikiej róży

Choć w Polsce dzika róża nie jest w pełni doceniana, to w krajach skandynawskich z jej owoców robi się nawet zupę. Jest to zupa krem, do której wrzuca się lody waniliowe i kruszy się herbatniki.

Syrop z dzikiej róży

Syrop praktycznie można zrobić z każdych owoców, również z tych z dzikiej róży. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do herbaty.

Przepis na syrop z dzikiej róży:

Oczyszczone owoce dzikiej róży wrzuć do garnka, zalej 0,5l wrzącej wody. Gotuj przez 1minutę. Zdejmij garnek z ognia. Poczekaj aż wszystko wystygnie. Całość przetrzyj przez sito. Płyn odstaw. Owoce raz jeszcze zalej wrzącą wodą i zagotuj Przecedź owoce do poprzedniego płynu. Resztę z owoców zagotuj w 1 szklance wrzącej wody i znowu przecedź. Cały zebrany w ten sposób płyn gotuj przez chwilę ponownie z cukrem aż uzyskasz gęsty syrop. Pij go rozcieńczonego z wodą.


dzika różna na przeziębienie

Sok z owoców dzikiej róży. Sok z dzikiej róży zawiera 20-30 razy więcej witaminy C niż cytryna. W smaku przypomina marchewkę i pomidora.