Inhalacja parowa w domu

Inhalacja na przeziębieniePhoto: © Bernd Leitner - Fotolia.com

Inhalacje parowe, to jeden ze sposobów na oczyszczanie górnych dróg oddechowych, dzięki czemu możesz skutecznie odetkać zatkany nos, rozrzedzić zalegającą wydzielinę, zmniejszyć obrzęk śluzówki i uśmierzyć ból zatok. Inhalacja parowa przyda ci się w celu złagodzenia uporczywego kataru, jak również kaszlu.

Inhalacje możesz wykonać za pomocą profesjonalnego sprzętu, ale szybciej i taniej będzie, jeśli przygotujesz ją sobie domowym sposobem.

Przygotowanie domowej inhalacji

Do przygotowania inhalacji potrzebujesz:

  • miski (może być bardzo duża miska obiadowa, albo mała łazienkowa. Ważne, by nie była metalowa, bo wtedy można się poparzyć i taka miska szybko odbiera ciepło płynu, jaki do niej wlejesz)
  • ręcznik (na tyle duży, by nakryć nim miskę i głowę)
  • mocny napar ziołowy lub olejki eteryczne (Jakie? O tym za moment)

Wykonanie inhalacji:

Przygotuj napar lub do wrzącej wody dodaj olejek wg instrukcji na opakowaniu. Nachyl się nad miską z parującym płynem, narzuć ręcznik na głowę i wdychaj opary. Wciągaj powietrze nosem, wydychaj ustami. Jeśli poczujesz, że spływa ci do gardła flegma, wypluwaj ją do miski. Cały zabieg powinien trwać do ok.10-15min lub ostygnięcia płynu. Powtarzaj go w razie potrzeby co kilka godzin. Przedstawiona instrukcja dotyczy zarówno przeprowadzenia inhalacji na kaszel, jak i inhalacji na katar.

Inhalacje na katar

Żeby pozbyć się uporczywego kataru, wykonaj inhalację wg powyższej instrukcji. Do rozrzedzenia wydzieliny i odetkania zatkanego nosa wykorzystaj napary z: lipy, szałwii, mięty, rumianku. Możesz w tym celu sięgnąć także po suszone zioła np. majeranek lub tymianek albo herbatki ziołowe. Inhalacje na katar możesz przygotować też z sody oczyszczonej (łyżka sody na 1l wody).

W aptece znajdziesz specjalne olejki eteryczne dedykowane domowym inhalacjom. W ofercie znajdziesz olejek z eukaliptusa, sosny, rumianku, tymianku, szałwii (oczyszczające, rozdzielają wydzielinę).

Inhalacje na kaszel

Przy przygotować takie inhalacje, sięgnij po napar z szałwii, rumianku, majeranku, tymianku, soli morskiej. By przygotować inhalacje na kaszel sięgnij także po gotowe olejki eteryczne z apteki np. olejek sandałowy, z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, sosnowy. O ich konkretnych właściwościach czytaj na ulotce lub zapytaj farmaceuty.