Jak mierzyć temperaturę u niemowlaka

Temperatura niemowlakaPhoto: © Аrtranq - fotolia.com

Temperaturę niemowlaka zmierzysz za pomocą jednego z dostępnych rodzajów termometrów. W ofercie sklepów z artykułami dla niemowląt i aptek znajdziesz:

  • termometr douszny,
  • termometr czołowy,
  • tradycyjny elektroniczny (do mierzenia temperatury pod pachą)
  • termometr doodbytniczy,
  • doustny smoczek.

Termometr douszny i czołowy to wydatek min. 100zł. Termometr tradycyjny kosztuje, w zależności of marki, od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Smoczek z termometrem to wydatek rzędu parędziesięciu złotych. Przed użyciem jakiegokolwiek termometru przeczytaj jego instrukcję obsługi.

Czym i jak mierzyć temperaturę u niemowlaka – termometry

Termometr czołowy

Jest najmniej inwazyjny. Mierzy temperaturę po nakierowaniu urządzenia na czoło. Może działać bezdotykowo lub dotykowo, w zależności od urządzenia. Czujnik podczerwieni mierzy temperaturę ciała, gdy w tym samym czasie inny sprawdza temperaturę otoczenia. Czas pomiaru jest bardzo krótki a jego długość zależy od urządzenia. Pomiar można wykonywać podczas snu niemowlaka. Takim urządzeniem możesz także mierzyć np. temperaturę butelki z mlekiem. Miej jednak na uwadze, że pomiar wykonywany termometrem czołowym jest najmniej dokładny.

Sposób użycia: nakieruj termometr na czoło malca. Urządzenie trzymaj w odległości kilku centymetrów od główki (termometr bezdotykowy) lub przy skórze (dotykowy). Wciśnij przycisk skanowania. Na wyświetlaczu pojawi się wynik.

Termometr douszny

Pozwala zmierzyć temperaturę błony bębenkowej również za pomocą podczerwieni.  Pomiar wykonywany jest bardzo szybko i bardzo dokładnie. Można go stosować również, gdy maluch śpi.

Sposób użycia: Koniec termometru umieść się w uchu niemowlęcia a samo ucho lekko pociągnij do przodu, by wyprostować przewód uszny. Wciśnij przycisk uruchamiający urządzenie. Na ekranie wyświetli się wynik.

Termometr tradycyjny elektroniczny pod pachę

Wadą tego pomiaru, mimo, że jest najczęściej stosowany, jest długość trwania – ok. minuty. Pomiar ten jest również mniej dokładny niż odbytniczy czy douszny.

Sposób użycia: Chcąc zmierzyć temperaturę dziecka pod pachą, włącz urządzenie, umieść koniec pod pachą dziecka i przyciśnij rączkę niemowlaka do ciała. Zniweluje to wpływ temperatury otoczenia. Przytrzymaj.  Zakończenie pomiaru urządzenie oznajmi sygnałem dźwiękowym.

Termometr doodbytniczy

Pomiar wykonywany przez pupę niemowlaka jest bardzo dokładny i zalecany do 3 miesiąca życia dziecka.

Sposób użycia: Żeby wykonać badanie połóż niemowlę na brzuszku lub boku. Pod pupę podłóż pieluchę tetrową. Końcówkę termometru natłuść kremem dla niemowląt, wsuń ją lekko i płytko w odbyt malca. Ponieważ temperatura w odbycie jest nieco wyższa, odejmij pół stopnia od otrzymanego wyniku.

Smoczek z termometrem

Wygląda, jak zwyczajny gryzak. Ma jednak ukryty termometr i wyświetlacz. Pomiar jest mniej dokładny, a ząbkujący maluch może uszkodzić narzędzie pomiaru.

Sposób użycia: Włącz urządzenie. Włóż smoczek do buzi maluszka. Termometr zacznie mierzyć temperaturę dziecka. Końcowy wynik pojawi się po kilku minutach, ale jeśli poczekasz 5-6 minut, otrzymasz dokładniejszy wynik.

Ważne

  • Przed zastosowaniem konkretnego termometru, przeczytaj instrukcję obsługi.
  • Zmierz temperaturę dziecka, kiedy jest zdrowe i przynajmniej 20 minut po kąpieli. Będzie to punkt odniesienia dla temperatury mierzonej podczas choroby.
  • Nie używaj tradycyjnego termometru elektronicznego do mierzenia temperatury niemowlęcia doustnie.
  • Dziecko przed pomiarem powinno być spokojne. Płacz i ruch powoduje wzrost temperatury ciała.
  • Jeśli podczas mierzenia temperatury w pupie dziecko zaciska pośladki i się wierci, wyjmij termometr. Końcówka termometru może ulec uszkodzeniu.
  • Mimo wycofania z rynku większość z nas ma stary termometr rtęciowy. Ze względu na bezpieczeństwo, nie zaleca się stosowania termometru rtęciowego do badania temperatury niemowlaka.
  • Raz użytego doodbytniczo termometru, nie używaj do mierzenia temperatury w innych częściach ciała lub u innego dziecka.