Korzeń lukrecji na kaszel

Korzeń lukrecjiPhoto: © photology1971 - fotolia.com

Lukrecja właściwości

Korzenie niektórych gatunków lukrecji – Glycyrrhiza (G. glabra, G. uralensis, G. inflata, G. eurycarpa, G. aspera, i G. korshinskyi) były znane i wykorzystywane do celów leczniczych od co najmniej 4000 lat.  Korzeń lukrecji zawiera wiele związków, które działają korzystnie na organizm człowieka m.in. kwas lukrecjowy, flawonoidy, kwas glicyrytynowy, monoglukuronid kwasu glicyrytynowego i inne. Flawonoidy wykazują działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Działanie bakteriobójcze lukrecji połączone ze spazmolitycznym powoduje, iż roślina ta jest popularnym składnikiem preparatów wykrztuśnych i przeciwkaszlowych  w nieżytach górnych dróg oddechowych. Preparaty z lukrecji uważa się za bardzo skuteczne.

Korzeń lukrecji na kaszel

Ze względu na właściwości lukrecji możesz sięgnąć po nią do leczenia uporczywego kaszlu. Znajdziesz ją w pastylkach do ssania na gardło, kroplach, syropach na kaszel, czy gotowych herbatkach z lukrecją. Popularne cukierki z lukrecją prawdopodobnie nie mają tego działania (zależy to przede wszystkim od faktycznej zawartości korzenia lukrecji).

Napar z korzenia lukrecji możesz przygotować również samodzielnie w domu. Znajdziesz go w aptekach i sklepach zielarskich.

Przepis na napar z korzenia lukrecji

Składniki: korzeń lukrecji – 1,5g/1 łyżeczka, filiżanka zimnej wody

Przepis: korzeń lukrecji zalej wodą i zagotuj. Trzymaj na ogniu pod przykryciem ok. 5min. Po tym czasie odstaw, poczekaj aż napar ostygnie. Przed wypiciem odcedź.

Napar z lukrecji możesz pić 2-3 razy dziennie, w małych ilościach i nie dłużej niż przez tydzień. Nadużywanie lukrecji może prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie, podwyższenia ciśnienia, szkodliwego działania na serce i nerki.

Lukrecja a ciąża

Spożywanie lukrecji nie jest zalecane kobietom w ciąży (przypisuje się jej działanie poronne) ani w czasie karmienia piersią. Więcej na temat ziół na przeziębienie dla ciężarnych znajdziesz w Zioła w ciąży: co wolno a czego nie na przeziębienie.

Bibliografia

  • Domowe sposoby na przeziębienia i grypę. Tłumaczenie: Dorota Bliska-Kamińska. Warszawa. Wyd. Świat Książki. 2003. ISBN 83-7311-870-5. Str. 89.
  • Wolski T., Baj Tom., Ludwiczuk A., Sałata M., Głowniak K. Surowce roślinne o działaniu adaptogennym oraz ocena zawartości adaptogenów w ekstraktach i preparatach otrzymanych z rodzaju Panax. W: Postępy Fitoterapii 2/2009. Wyd. Borgis. Str. 77-97
  • Tomas M., Petrzak W., Nowak R. Substancje pochodzenia naturalnego w walce z zakażeniami Helicobacter pylori. W: Postępy Fitoterapii 1/2012. Wyd. Borgis. Str. 22-27.