Miód – naturalny antybiotyk

Miód naturalny antybiotykPhoto: freeimages.com

Miód, we wszystkich swoich odmianach doceniany jest za swój wyjątkowy smak. O jego właściwościach, jako naturalnym, domowym sposobie na przeziębienie mówiły już nasze prapraprababcie. Dlaczego przyda się w czasie choroby?

Właściwości miodu

Miód między innymi: wzmacnia układ odpornościowy i zapobiega infekcjom, przeciwdziała anemii, poprawia przemianę materii, zapobiega przemęczeniu, poprawia pamięć, sprzyja koncentracji, pracy serca, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza miażdżycę, pomaga przy wrzodach, wspiera pracę wątroby i żołądka. Zewnętrznie stosowany wspomaga leczenie ran, wrzodów, odleżyn i oparzeń. Zawiera ogółem 300 minerałów, witamin, enzymów i aminokwasów. Miód to naturalny antybiotyk i konserwant. Zapobiega rozwojowi kilkudziesięciu gatunków bakterii, grzybów i wirusów.

Ze względu na działanie miodu, zaleca się, by był on stałym elementem diety, a nie remedium m.in na przeziębienie.

Herbata z miodem

Miód możesz dodawać do herbaty np. czarnej z dodatkiem cytryny. Tak samo sprawdzi się, jako dodatek do herbaty zielonej, czerwonej, czy innej, którą dosładzasz standardowo cukrem. Miód stanowi świetny substytut zwykłego cukru (niektórzy słodzą kawę także miodem). Pamiętaj, że miód należy dodawać do letnich płynów, nigdy gorących. Inaczej straci swoje właściwości.

Miód na przeziębienie

Najskuteczniejsze działanie antybiotykowe przypisywane jest do miodu gryczanego i lipowego. Na przeziębienie z kolei poleca się miód różany i akacjowy. Miód różany możesz przygotować samodzielnie w domu. Poniżej znajdziesz przepis.

Przepis na miód różany (dla dorosłych)

Składniki:

  • 200g suszonych płatków róży
  • 200ml wrzącej wody

Jak przygotować miód różany:

  1. Płatki zalej wodą. Wymieszaj. Nakryj i odstaw na 24h.
  2. Odcedź wywar.
  3. Do wywaru dodaj 1kg miodu. Podgrzej całość ale nie zagotowuj.
  4. Zbierz powstałą pianę. Z niej powstanie gęsty syrop.
  5. Syrop podawaj 3 razy dziennie po 1 łyżeczce.

Miód na kaszel i ból gardła

Z uwagi na swoje właściwości, miód stanowi świetne lekarstwo na kaszel i ból gardła.

Miód do ssania

Nabierz łyżeczkę miodu i wsadź do buzi. Ssij powoli miód z łyżeczki. Miód złagodzi ból a regularnie spożywany, pomoże złagodzić infekcję.

Miód jako dodatek do potraw

Na kaszel i przeziębienie pomoże też picie wspomnianej herbaty z miodem i cytryną, ale także, spożywanie miodu, jako polewy do naleśników, czy chleba.

Miód z wodą

Przed pójściem spać, wypij szklankę przegotowanej wody (o temperaturze 40 stopni) wymieszanej z 2-3 łyżeczkami miodu.

Zalecana ilość miodu

Osobom dorosłym zaleca się spożywanie 1-3 łyżek miodu trzy razy dziennie, w celach leczniczych. Dzieciom zaleca się 4-7 łyżeczek od herbaty dziennie.

Miód a dzieci

Według Antoniego Margońskiego drobne i młodsze dzieci powinny otrzymywać miód w postaci płynnej – 2g miodu na 100g płynu. Czyli 2/3 małej łyżeczki na szklankę napoju 250g. Przy podawaniu z pokarmami stałymi np. kaszkami możesz podać 5g miodu na 100g posiłku (1 łyżeczka stołowa to 7-8g miodu). Starsze dzieci mogą jeść miód sam lub z innymi pokarmami, jak dorośli.

Przyjęło się odradzać podawanie miodu dzieciom poniżej 1 roku życia ze względu na możliwość zachorowania na botulizm dziecięcy. Jest to jednak bardzo rzadka choroba. Naturaliści i apiterapeuci zalecają podawanie niemowlętom nie więcej niż 1 łyżeczkę miodu (ekologicznego) na dzień. Jeśli masz w tej kwestii wątpliwości poradź się pediatry.

Miód a alergia

Pamiętaj, że mimo bardzo długiej listy dobrych dla organizmu właściwości, miód jest silnym alergenem.  Jeśli wprowadzasz go do diety dziecka, rób to bardzo powoli, ostrożnie, obserwując czy nie pojawia się alergia.

Źródło:

  • Kwakman P. H. S. i in. Medical-Grade Honey Kills Antibiotic-Resistant Bacteria In Vitro and Eradicates Skin Colonization.[online, stan na 29.08.2015] W: Clinical Infectious Diseases, 2008. Vol.46, Nr. 11. Str. 1677-1682. [http://cid.oxfordjournals.org/content/46/11/1677.long]
  • Kwakman P. H. S. i in. How honey kills bacteria. W: The FASEB Journal, 2010. Vol. 24, Nr. 7, str. 2576-2582.
  • Pawłowski A. Apteka domowa. Wyd. PRINTEX. Białystok, 2015. Str. 235-243.
  • Basista K. Właściwości biologiczne i prozdrowotne miodu oraz jego zastosowanie jako zdrowa żywność. W: Gazeta Farmaceutyczna, 2013. Nr. 03. Str. 26-28
  • Przybylak Z. Ziołowa apteczka na dziecięce choroby – tom 1. Wyd. Gaj. Bydgoszcz, 2013. Str.36-37.