Co na katar w ciąży

Co na katar w ciążyPhoto: © Kristin Gründler - fotolia.com

Co na katar w ciąży możesz wziąć? Zanim sięgniesz po wyroby medyczne, możesz sprawdzić domowe sposoby na katar w ciąży. Jeśli ich stosowanie nie pomaga lub wydzielina z nosa zamieni się w gęstą i zieloną, skonsultuj się z lekarzem lub sięgnij po bezpieczne produkty z apteki.

Domowe sposoby na katar w ciąży

Domowe specyfiki, to podstawa radzenia sobie z infekcjami dla każdej ciężarnej. Co na katar w ciąży można przygotować w zaciszu własnej kuchni? Po co sięgnąć z domowej spiżarni?

Inhalacje

Najpopularniejszy domowy sposób na katar w ciąży, to inhalacje. Przygotujesz je z:

  • rumianku,
  • lipy,
  • mięty,
  • nagietka,
  • w ostateczności, gdy nie masz nic innego z herbaty (czarnej, owocowej).

Domowe inhalacje pomogą odetkać zatkany nos, zmniejszyć ból zatok.

Jak przygotować inhalację z ziołowych naparów

Zaparz intensywny napar z suszonych lub świeżych ziół. Wlej go do miski. Pochyl się nad miską z zarzuconym nad głowa ręcznikiem. Wdychaj opary, wypluwaj odrywającą się wydzielinę. Inhalacje wykonuj 2-3 razy dziennie.

Jeśli posiadasz nebulizator, przygotuj inhalacje z soli fizjologicznej. Wystarczy 2,5-5ml 2-3 razy w ciągu dnia.

Naturalne antybiotyki na katar w ciąży

W celu pozbycia się kataru oraz innych objawów przeziębienia, skorzystaj z naturalnych antybiotyków i roślin wzmacniających organizm. Czosnek, cebula, żurawina, miód, chrzan. Ten ostatni czasem wystarczy czasem tylko… powąchać, by przeczyścić zatkany nos. Pomysły na to, jak wykorzystać te produkty do sporządzenia np. syropów znajdziesz w dziale Na Odporność i Domowe sposoby.

Ciepłe napoje i zupy

Na katar w ciąży pomoże też picie ciepłych napojów i jedzenie ciepłych zup. Działają nieco, jak inhalacja, rozgrzewają ciało, wdychanie oparów udrażnia nos, poprawia oddychanie. Wypróbuj herbatę z lipy, miodu i cytryny. Także napar z imbiru, ciepły sok z aronii czy czarnej porzeczki. Niezastąpiony będzie tutaj sok z malin lub herbata z dodatkiem przetworów z żurawiny (zobacz: Żurawina i jej właściwości lecznicze). Jeśli zaś chodzi o jedzenie, koniecznie wypróbuj rosół i zupy inspirowane kuchnia meksykańską.

Odpoczynek

Przyszła mama musi dużo odpoczywać, by pozbyć się jakichkolwiek oznak przeziębienia. Zatem pamiętaj: zadbaj o odpowiednią ilość snu i odpoczynku, a szybciej dojdziesz do siebie.

Maści do nosa w ciąży

Przy intensywnym katarze pamiętaj o wykorzystaniu maści do nosa. Wypróbuj maść majerankową. Możesz ją przygotować samodzielnie. Przepis znajdziesz tutaj: Majeranek na katar i kaszel. Znajdziesz ją też w każdej aptece. Kosztuje kilka złotych. Smaruj nią płatki nosa, by uniknąć podrażnień i obtarć skóry. Zamiast tej maści, możesz wypróbować wazelinę lub maści z pantenolem.

Krople i spreje do nosa na katar w ciąży

Krople i spreje do nosa tak, ale najlepiej z roztworu soli fizjologicznej, wody morskiej, produkty dedykowane kobietom w ciąży lub te, które wybierze lekarz. Nie wszystkie krople i aerozole do nosa nadają się dla ciężarnych i matek karmiących. Dlatego przed zastosowaniem najlepiej skonsultować dobór preparatu z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli już je stosujesz, pamiętaj by nie używać ich dłużej niż 2-3 dni.