Preparaty udrażniające nos

Na udrożenienie nosaPhoto: © Alliance - fotolia.com

Preparaty udrażniające nos, to wszystkie te spreje, krople, syropy, maści i tabletki, których zadaniem jest udrożnienie zakatarzonego nosa i rozrzedzenia zalegającej wydzieliny. Są dostępne bez recepty, zróżnicowane cenowo, do kupienia w osiedlowej aptece i online. Producenci leków oraz lekarze uczulają, by nie stosować ich dłużej niż 3-4 dni. Wiesz dlaczego? Niektóre z nich zawierają związki chemiczne, które przy dłuższym stosowaniu mogą być szkodliwe lub wręcz niebezpieczne dla zdrowia.

Szukając w internecie preparatów do udrożnienia nosa, trafisz w pierwszej kolejności na te zawierające pseudoefedrynę lub chlorowodorek ksylometazoliny. Czym są i jak działają?

Pseudoefedryna i ksylometazolina

Pseudoefedryna, to pochodna efedryny. Przyjmowana w określonych dawkach powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie obrzęku błon śluzowych nosa, lecząc tym samym objawy przeziębienia takie jak katar i zatkany nos. Pseudoefedryna może wywierać wpływ na inne obszary dróg oddechowych np. wyrównywać ciśnienie w uchu podczas nurkowania czy podróży samolotem. U dorosłych podanie leku zawierającego efedrynę na 30 minut przed lotem zmniejsza ból uszu towarzyszący takiej podróży.

Jednak nadużywanie lub przyjmowanie zbyt dużych dawek pseudoefedryny może prowadzić do wystąpienia nadmiernego pobudzenia, bezsenności, czy w końcu omamów a nawet psychozy. W przypadku środków do udrożnienia nosa zbyt częste zażywanie prowadzi do uzależnienia organizmu objawiającego się przewlekłym katarem i uczuciem zatkanego nosa po odstawieniu leku.

Na preparaty do udrożnienia nosa z pseudoefedryną powinny uważać osoby z nadciśnieniem, chorobami serca, także kobiety w ciąży i matki karmiące (nawet jedna dawka zmniejsza laktację).

Chlorowodorek ksylometazoliny, to organiczny związek chemiczny o działaniu sympatykomimetycznym. Podobnie, jak pseudoefedryna obkurcza naczynia krwionośne nosa, co zmniejsza jego obrzęk. W rezultacie udrażnia zatkany nos, łagodzi stan zapalny i zmniejsza ilość wydzieliny.

Ksylometazolina przyjmowana przez dłuższy czas może powodować wtórne polekowe zapalenie błony śluzowej nosa. W większych dawkach może zaburzyć zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Preparatów z chlorowodorkiem ksylometazoliny powinny unikać osoby po zabiegach chirurgicznych prowadzonych przeznosowo, kobiety w ciąży a także dzieci poniżej 2 roku życia. Ostrożność jest też wskazana w przypadku osób chorych na cukrzycę, jaskrę, rozrost gruczołu krokowego, nadczynność tarczycy.

Preparaty udrażniające nos – to brać czy nie?

Jeśli bardzo męczy cię zatkany nos, możesz sięgnąć po preparaty zawierające pseudoefedrynę i ksylometazolinę. Pamiętaj o stosowaniu takich leków nie dłużej niż 3-4 dni. Po tym czasie koniecznie zrób przerwę. Pamiętaj też by nie stosować kilku preparatów równocześnie. Ich działanie zostaje w organizmie zsumowane.

Jeśli jednak znajdujesz się w grupie osób, dla których preparaty zawierające wspomniane związki są niewskazane, wypróbuj naturalne produkty udrażniające lub domowe sposoby na zatkany nos. Do osób, które powinny zachować ostrożność poza wymienionymi wcześniej należą także pacjenci leczący farmakologicznie dolegliwości natury psychicznej (np. depresję), leki alkalizujące i odkwaszające mocz, zobojętniające kwas solny (nasilają działanie pseudoefedryny). Przyjmowanie tych leków wraz z preparatami do udrożnienia nosa powinno być skonsultowane z lekarzem.

Pamiętaj, by w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Źródła:

  • Kozaczuk P. Pseudoefedryna – skuteczna, gdy używana z rozwagą. [online, stan na 16.05.2016]. W: Farmacja i ja. Grudzień. 2009. [http://www.farmacjaija.pl/zdrowie/abc-lekow/pseudoefedryna-skuteczna-gdy-uzywana-z-rozwaga.html]
  • Piątek A., Koziarska-Rościszewska M., Zawilska J.B. Rekreacyjne używanie leków dostępnych w odręcznej sprzedaży: odurzanie i doping mózgu. [online, stan na 16.05.2016]. W: Alcoholism and Drug Addiction. 2015. Vol. 28, I. 1. Str. 65-77. [http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0867436115000024]
  • Tylkżanowska-Kisiel J. Przeziębienie i grypa. Helion, 2007. str. 89.
  • bazalekow.mp.pl [online, stan na 16.05.2016] [https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=471]