Propolis na infekcję górnych dróg oddechowych

propolisPhoto:

Propolis jest kojarzony jako dodatek do past do zębów. Jednak niewielu z nas pomyśli o nim w razie przeziębienia. Propolis to pochodząca z języka greckiego nazwa określająca kit pszczeli. Produkowany jest z żywicy roślinnej przez pszczoły. Wykorzystują go one do uszczelniania ula (jako wypełniacz drobnych dziur) oraz do dezynfekowania obiektów świata zewnętrznego. Pszczoły pokrywają propolisem np. szkodniki, których nie mogą usunąć, a które wtargnęły do ich ula, by zapobiec ich rozkładowi. Jest to pszczela metoda na ochronę przed wirusami, bakteriami czy pasożytami (grzyby). Propolis działa zatem częściowo, jak naturalny antybiotyk. Dzieje się tak m.in. ze względu na dużą zawartość flanoidów, które to pobudzają mechanizmy obronne organizmu oraz kumaryny, substancji przeciwzapalnej. Dzięki temu kit pszczeli spełnia 2 ważne funkcje:

  • chroni przed zarazkami chorobotwórczymi,
  • pobudza naturalny mechanizm obronny organizmu.

Propolis możesz stosować przede wszystkim do ochrony przed infekcją jamy ustnej, nosowej, gardła, oskrzeli, tchawicy, zatok, ucha wewnętrznego. W tym celu wykorzystaj krople propolisowe. Są one dostępne w aptece oraz w sklepach pszczelarskich i sklepach z lekami naturalnymi. Kropelki możemy stosować dwojako:

  • Jako płukankę na gardło: 20 kropel propolisu rozpuść w szklance wody i dobrze płucz gardło powstałym roztworem.
  • W prostszym połączeniu z chlebem: skrop kromkę chleba 10-20 kroplami propolisu. Przeżuj chleb bardzo dokładnie, tak by propolis dobrze pokrył gardło. Następnie połknij.

A aptece dostaniesz też pastylki do ssania zawierające propolis oraz sprej do gardła oraz nosa, który go zawiera.