Propolis na infekcję górnych dróg oddechowych

propolisPhoto:

Propolis jest kojarzony jako dodatek do past do zębów i niewielu z nas pomyśli o nim w razie przeziębienia. Tymczasem warto, ponieważ, to naturalny i wartościowy preparat łagodzący infekcje górnych dróg oddechowych.

Co to jest propolis

Propolis to pochodząca z języka greckiego nazwa określająca kit pszczeli. Produkowany jest z żywicy roślinnej przez pszczoły. Wykorzystują go do uszczelniania ula (jako wypełniacz drobnych dziur) oraz do dezynfekowania obiektów świata zewnętrznego. Pszczoły pokrywają propolisem np. szkodniki, których nie mogą usunąć, a które wtargnęły do ich ula, by zapobiec ich rozkładowi. Jest to pszczela metoda na ochronę przed wirusami, bakteriami czy pasożytami (grzyby).

Właściwości propolisu

Propolis działa częściowo, jak naturalny antybiotyk. Zawiera flanoidy, które pobudzają mechanizmy obronne organizmu oraz kumarynę, substancję przeciwzapalną. Dzięki temu kit pszczeli spełnia 2 ważne funkcje:

  • chroni przed zarazkami chorobotwórczymi,
  • pobudza naturalny mechanizm obronny organizmu.

Jak wykorzystać propolis w przeziębieniu

Propolis możesz stosować do ochrony przed infekcją jamy ustnej, nosowej, gardła, oskrzeli, tchawicy, zatok, ucha wewnętrznego. W tym celu wykorzystaj krople propolisowe lub nalewkę z propolisu.

Krople propolisowe

Są one dostępne w aptece oraz w sklepach pszczelarskich i sklepach z lekami naturalnymi. Kropelki możemy stosować dwojako:

  • Jako płukankę na gardło: 20 kropel propolisu rozpuść w szklance wody i dobrze płucz gardło powstałym roztworem.
  • W prostszym połączeniu z chlebem: skrop kromkę chleba 10-20 kroplami propolisu. Przeżuj chleb bardzo dokładnie, tak by propolis dobrze pokrył gardło. Następnie połknij.

Nalewka z propolisu

Składniki: 50 g rozdrobnionego* propolisu, 350 ml spirytusu i 150 ml przegotowanej wody**.

Przygotowanie: Składniki wymieszaj w szklanym naczyniu i pozostaw w temperaturze pokojowej w zaciemnionym miejscu na 14 dni. Codziennie wstrząsaj. Po 2 tygodniach wstaw nalewkę do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie przecedź. Gotowy płyn trzymaj w ciemnym pojemniku maksymalnie 6 miesięcy.

Ok. 15-20 kropel nalewki (pół łyżeczki) zmieszaj z łyżeczką cukru i trzymaj ją w ustach aż się cukier rozpuści. Łyżeczkę nalewki możesz także dodawać do herbaty lub wody z miodem i pić 2-3 razy dziennie.

Poza kroplami, w aptece dostaniesz też pastylki do ssania, sprej do gardła oraz nosa z propolisem.

* Żeby rozkruszyć propolis, zamroź go wcześniej lub trzymaj przez noc w lodówce.

**Niektóre przepisy podają by zmieszać propolis ze spirytusem, bez dodatku wody.