Sól emska na objawy przeziębienia

Sól emskaPhoto: © andriigorulko - fotolia.com

Sól emska jest nieco zapomnianym preparatem zwalczającym objawy przeziębienia. Znajdziesz ją w kroplach, aerozolach, maściach i roztworach do płukania nosa. Także w preparatach do przygotowywania inhalacji i tabletkach do ssania. Nie zapomnij o najpopularniejszej postaci, czyli tabletkach do rozpuszczania.

Co to jest sól emska

Nazwa soli emskiej pochodzi o niemieckiej miejscowości Bad Ems. To miejscowość uzdrowiskowa bogata w wody termalne zawierające ponad 20 minerałów i pierwiastków śladowych. Ma postać białego, suchego proszku o słonawym smaku. Na rynku dostępne są preparaty z oryginalną solą emską, a także z solą syntetyczną (również skuteczną).

Kiedy stosować sól emską

Sięgnij po sól emską w stanach zapalnych dróg oddechowych, a także pomocniczo w astmie oskrzelowej. Krople i maści pomogą złagodzić katar, tabletki do rozpuszczania przydadzą ci się do zwalczania kaszlu i bólu gardła.

Jak działa sól emska

Sól emska to środek o działaniu wykrztuśnym i alkalizującym. Pobudza wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, dzięki czemu ułatwia odkrztuszanie i pozbywanie się zalegającej wydzieliny. Jako dodatek do aerozoli i maści oczyszcza i nawilża błonę śluzową nosa.

Jak stosować sól emską

Tabletki: Rozpuść w przegotowanej wodzie lub wodzie z mlekiem. Przygotowany roztwór pij 3 razy dziennie po posiłku.

Aerozole: Powinny być stosowane tylko przez 1 osobę. Preparat aplikuj do nosa 2-6 razy w ciągu dnia.

Maści: Do każdej z dziurek nosa zaaplikuj niewielką ilość maści (wielkości ziarenka grochu). Rozprowadź maść, lekko pocierając lub za pomocą wacika.

Kiedy nie stosować soli emskiej

Preparaty zawierające sól emską nie powinny być stosowane u osób z gruźlicą, krztuścem, zapaleniem opłucnej. Sól emską powinny stosować z ostrożnością i po konsultacji z lekarzem osoby chore na: cukrzycę, będące na diecie niskosodowej, z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Długotrwałe stosowanie może powodować powstawanie kamieni nerkowych. Zwiększa także ryzyko zakażeń dróg moczowych. Kobiety w ciąży oraz karmiące mogą stosować sól emską tylko po konsultacji z lekarzem.