Sposób na wczesny etap przeziębienia

Gorąca kąpiel stóp na przeziębieniePhoto: © Monika Wisniewska - fotolia.com

Wczesny etap przeziębienia objawia się uczuciem zimna, wyziębieniem organizmu, także katarem i kichaniem. Wśród domowych sposobów na zwalczenie choroby w tym momencie często wymieniane jest wygrzewanie ciała oraz masaże i kąpiele stóp.

Jak najprościej rozgrzać organizm

Ciepłe ubranie, grube skarpety, ciepły sweter, wełniany koc. Wszystko to pomoże ci ogrzać organizm nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy.

Chcesz się ogrzać? Przygotuj sobie także gorącą kąpiel. Do wanny możesz dodać gruboziarnistą sól leczniczą: bocheńską, iwonicką, ciechocińską itd. Jeśli twój wiek i krążenie lub wyposażenie łazienki uniemożliwiają wykonywanie kąpieli, sięgnij po miskę i przygotuj gorącą kąpiel stóp.

Gorąca kąpiel stóp

Do miski wlej gorącą wodę. Rozpuść w niej garść soli leczniczej na 2-3l wody. Włóż nogi. Niektórzy zwolennicy tej metody radzą, by woda była możliwie najcieplejsza (do momentu, który jesteś w stanie wytrzymać). Inni z kolei mówią, by używać gorącej ale nie parzącej wody. W tak przygotowanej kąpieli trzymaj stopy przez kwadrans. W międzyczasie woda będzie stygła. Dolewaj wówczas gorącej.

Jak ma działać kąpiel stóp?

Na topach znajdują się receptory temperaturowe odpowiedzialne za regulację temperatury wewnątrz ciała. Jeśli je ogrzewasz, aktywujesz system odpornościowy organizmu. Moczenie nóg, jako sposób na przeziębienie, pojawia się w wielu medycynach ludowych różnych państw świata.

Masaż stóp

Po kąpieli i wysuszeniu stóp ręcznikiem, możesz je dodatkowo rozmasować. W tym celu wcieraj w podeszwę nalewkę bursztynową, spirytus kamforowy, olejek kamforowy lub olejek dziurawcowy. Po masażu załóż bawełniane lub wełniane skarpety i przykryj nogi kołdrą lub kocem.