Stawianie baniek na przeziębienie

Stawianie baniek przeziębieniePhoto: © Photographee.eu - fotolia.com

Pisząc o przeziębieniu, trudno nie wspomnieć o chińskich bańkach. Jest to jeden z bardzo starych sposobów na to, jak pozbyć się bólu, infekcji górnych dróg oddechowych, kaszlu i osłabienia. Polega on na przykładaniu do ciała baniek, w których wytwarza się podciśnienie. Pod jego wpływem z naczyń włosowatych wydostaje się mała ilość krwinek. Te krwinki traktowane są przez organizm, jak ciało obce, które należy usunąć. W tym momencie zaczyna aktywnie pracować układ odpornościowy.

Stawianie baniek znajdziesz także w ofercie salonów kosmetycznych. Wykorzystuje się je do masaży relaksacyjnych i antycellulitowych. Bańki stosowane są również w gabinetach medycznych, zajmujących się leczeniem bólu.

Rodzaje baniek

  • Bańki szklane tradycyjne – stawiane na gorąco. Przysysają się do ciała poprzez użycie ognia.
  • Bańki szklane z pompką – nie wymagają użycia ognia. Są wyposażone w wentyl i pompkę, za pomocą którym wypompowuje się powietrze z bańki.
  • Bańki gumowe – ściskanie gumy powoduje powstanie odpowiedniego ciśnienia i przyssanie się bańki.

Jak stawiać bańki

W przypadku leczenie przeziębienia bańki postaw na plecach chorego. W celu wzmocnienia działania przykładaj je do punktów akupunkturowych. Bądź ostrożny i zapoznaj się z instrukcją dołączoną do baniek. Bezpieczniejsze w użyciu będą bańki stawiane na zimno/bezogniowych (szklane z pompką oraz gumowe). Skóra chorego powinna być umyta i natłuszczona oliwką, wazeliną lub tłustym kremem przed samym zabiegiem. Jeśli skóra jest owłosiona, ogól ją przed postawieniem baniek.

Stawianie baniek ogniowych

Do bańki tradycyjnej włóż na 2 sekundy nawinięty na patyk zapalony wacik. Szybko go wyjmij, równocześnie przykładając bańkę do pleców chorego.

Stawianie baniek bezogniowych

Bańki szklane z pompką najpierw nakładasz na plecy, a potem zgodnie z instrukcją odsysasz powietrze przy pomocy pompki.

Bańki gumowe chwyć oburącz. Palcami wskazującymi i środkowymi za dolną krawędź bańki. Kciukami uciskaj górę bańki. Lekko przyciskając do wybranego miejsca na plecach chorego, cofnij palce z krawędzi bańki i zwolnij nacisk kciuków.

Po nałożeniu baniek, przykryj chorego i pozostaw na 15 minut.  Ściągniesz bańki przyciskając skórę znajdującą się tuż przy ich brzegu.

Przeciwwskazania do stosowania baniek

Stawianie baniek nie jest niebezpieczne dla zdrowia, jeśli są stawiane prawidłowo. Bańki nie powinny być mimo to aplikowane małym dzieciom, kobietom w ciąży, osobom po poważnych chorobach, z hemofilią, po kuracji lekami regulującymi krzepliwość krwi, grzybicą skóry, z wysoką gorączką, nowotworami, problemami z sercem, niewydolnością krążenia, chorym na anemię. Kurację bańkami chińskimi powinno się przed zastosowaniem omówić z lekarzem internistą.

Skuteczność stawiania baniek

Skuteczność terapii bańkami jest dyskusyjna. Niemniej współczesna medycyna zauważa korzyści płynące ze stosowania takich zabiegów. Istnieje bardzo wielu zwolenników (w tym także lekarzy) tej metody i wiele subiektywnych relacji, potwierdzających skuteczność stawiania baniek. Należy jednak pamiętać, że istnieje zbyt mało współczesnych, szczegółowo przeprowadzonych badań, które wskazywałyby jednoznacznie na prozdrowotne właściwości stawiania baniek. Jednak prace naukowe pokazują, że stawianie baniek może przynieść korzyści w leczeniu m.in. przeziębienia, półpaśca, kaszlu, astmy, niemniej brakuje rzetelnych danych w przypadku innych schorzeń.

Źródła:

  • Cao H. i in. Clinical research evidence of cupping therapy in China: a systematic literature review. W: BMC Complementary and Alternative Medicine. 2010. [online, stan na 3.10.2015]. [http://www.biomedcentral.com/1472-6882/10/70]
  • Cao H., Li X., Liu J. An Updated Review of the Efficacy of Cupping Therapy. PLOS ONE, 2012. [online, stan na 3.10.2015]. [http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0047219/]
  • Tomaszewski R. Bańki lecznicza próżnia w terapii kręgosłupa dyskopatii skoliozach. [online, stan na 3.10.2015] [http://www.masaz-kregoslupa-poznan.pl/banki-w-terapii-kregoslupa-dyskopatii-skoliozach/]