Herbatki na przeziębienie dla dzieci

Herbatka ziołowa dla dzieciPhoto: © candy1812 - fotolia.com

Najlepszym pokarmem zwiększającym odporność niemowlaków jest mleko matki. To na pewno już wiesz. Ale co zrobić, gdy maluszek nie pije takiego mleka? Można wspomóc się naturalnymi herbatkami na przeziębienie dla dzieci.

Herbatka z lipy z sokiem z malin

Napar przydatny do zwalczenia gorączki, zapalenia gardła i ogólnych objawów przeziębienia. Ciepły (nie gorący!) napar z odrobiną soku z malin można podawać dzieciom od 6 miesiąca życia. Herbatkę z lipy można podać bez dodatków.

Napar z malin i czarnego bzu

Taki napar działa napotnie i moczopędnie. Może pomóc obniżyć gorączkę. Dzieciom powyżej 1 roku życia możesz podać herbatkę w pierwszych dniach infekcji. Temperatura ciała dziecka nie powinna wówczas przekraczać 38,5 stopnia.

Herbatka z babki lancetowatej

Babka lancetowata powoduje obkurczenie śluzówki nosa, stąd sprawdzi się przy uporczywym katarze. Działa również wykrztuśnie i bakteriobójczo. Niemowlętom powyżej trzeciego miesiąca życia podawaj 5 łyżeczek naparu 3 razy dziennie. Nie dłużej jednak niż przez 3 dni. Starsze dziecko może wypijać kubeczek naparu.

Herbatka malinowa

Kolejną herbatkę na przeziębienie dla dzieci możesz przygotować z owoców malin. Zadziała rozgrzewająco i wzmacniająco na organizm. Pomoże zwalczyć ogólne dolegliwości towarzyszące przeziębieniu. Herbatkę z suszonych owoców możesz podać dzieciom powyżej 5 miesiąca życia. Pamiętaj, że maliny mogą uczulać. Podając herbatkę dziecku, obserwuj, czy występują u niego objawy alergii.

Herbatka z dzikiej róży

Napar działa przeciwwirusowo i wzmacniająco. Herbatkę można podawać dzieciom od 4 miesiąca życia.

Napar z tymianku

Tymianek ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i wzmacniające. Przyda się do zwalczania kaszlu i stanów zapalnych gardła. Napar możesz podać dziecku powyżej 10 miesiąca życia. Dla starszych dzieci możesz przygotować płukankę z tymianku.

Herbatki na przeziębienie dla dzieci – uwaga

Choć herbatki ziołowe są ogólnie zdrowe, zanim dodasz do diety niemowlaka napary z ziół na przeziębienie, skonsultuj się z pediatrą. Być może w przypadku twojego dziecka nie będzie wskazane stosowanie konkretnych ziół.