Objawy przeziębienia

Objawy przeziębieniaPhoto: © Dirima - fotolia.com

Wbrew powszechnej opinii, to nie katar czy kaszel są pierwszymi oznakami przeziębienia. Te dolegliwości to już efekty rozwijającej się choroby. Jakie są więc pierwsze objawy przeziębienia? Zobacz, na co zwracać uwagę, by wychwycić symptomy zbliżającej się choroby.

Złe samopoczucie

Pierwsze objawy przeziębienia są natury psychicznej. Gdy łapie cię przeziębienie zmieniasz sposób patrzenia na dotyczące cię sprawy i reagowania na zachowania innych ludzi. U jednych jest to rozdrażnienie, niechęć do rozmowy, czy angażowania się w nowe obowiązki. U innych objawia się to ogólnym zmęczeniem, sennością i swego rodzaju apatią. Logika jest tu prosta – organizm domaga się odpoczynku. Jeżeli na tym etapie dasz sobie trochę luzu, zapewnisz odpowiednią ilość snu i zadbasz o odpowiednią dietę, masz szansę uporać się z chorobą w przedbiegach.

Pierwsze fizyczne oznaki przeziębienia

Przeziębienie rozpoczyna się od bólu gardła w górnej części z tyłu podniebienia lub coraz częstszego kichania. W pierwszym przypadku jest to dość specyficzne uczucie, którego z początku nie można nazwać bólem. Jest to uczucie, jakby ktoś przyłożył ci coś do podniebienia i stopniowo mocniej dociskał. W drugim przypadku częstotliwość kichnięć stopniowo narasta. Co do gęstości wydzieliny z nosa jest różnie. Zazwyczaj, na początku gęstość wydzieliny jest umiarkowana, by po około 48-72 godzinach zamienić nasz nos w kran z wodą. Warto wówczas smarować nos jakimś tłustym kremem lub wazeliną. Powszechne jest obtarcie opuszków nosa od częstego smarkania w chusteczki.

Stan podgorączkowy

Przeziębienie może spowodować w pierwszych 3 dniach wzrost temperatury nawet do 38,5 – 39 stopni. Co prawda, taka reakcja organizmu to cecha indywidualna, jednak stan podgorączkowy nie jest tu niczym nadzwyczajnym. Organizm zmaga się z infekcją i stara się przed nią bronić.

Ból zatok i głowy

Kolejnym objawem przeziębienia może być ból zatok lub ból głowy. Szczególnie wyczulone powinny tu być osoby, które w przeszłości doświadczyły zapalenia zatok. Ból głowy pojawia się, gdy choroba już się dobrze wykluła. Nie masz wtedy ochoty na nic, ani na pracę, ani na naukę, ani na aktywny odpoczynek. Kubek gorącej herbaty z miodem i cytryną przygotowany przez innego domownika smakuje w takich sytuacjach jak nektar bogów. Pomiędzy 3 i 5 dniem silnego przeziębienia najkorzystniej jest dużo spać, dużo pić wody i inhalować się.

Wykluwanie przeziębienia

Przeziębienie lubi się objawiać 1-3 dni od wystąpienia rzeczywistej jego przyczyny. Często mają na to wpływ „odchylenia” od naszych codziennych standardów. Przykładowo, jeżeli sypiasz średnio 7,5 h / dobę, a ostatnie 3 noce zarwałeś sypiając po 4-5 h, to może to być przyczynkiem do choroby. Analogicznie, gdy złapie cię rzęsisty deszcz w trakcie jazdy na rowerze, to 1-2 dni później choroba może kiełkować. Mokre stopy w połączeniu z wyziębieniem, czy przewianiem to prawie pewna droga do przeziębienia. Warto w takich sytuacjach reagować momentalnie, tj. wypić coś ciepłego, rozgrzać się i zwiększyć dzienną dawkę witaminy C do 1000 mg.

Podsumowując, zwracaj uwagę na swoje samopoczucie. Bardzo często to najlepszy detektor zbliżającej się choroby. Jeżeli czujesz, że „coś jest nie tak”, odpuść częściowo obowiązki i więcej odpoczywaj. Dobry jakościowo i odpowiednio długi sen czyni cuda. Objawy przeziębienia takie jak „drapanie” w gardle, narastający ból gardła, kichanie, czy coraz silniejszy katar, to już moment, w którym choroba się wykluła. Ból głowy na wysokości brew bądź środku czoła, jak również podwyższona temperatura w połączeniu z zatkanym nosem, czy bólem gardła to niemal pewnik, że przeziębienie nas dopadło. Reaguj natychmiast, to skrócisz czas powrotu do pełni zdrowia.