Przeziębienie a grypa

Przezięienie a grypaPhoto: PublicDomainPictures - pixabay.com

Silniejsze przeziębienie nie raz i nie dwa pomylisz z grypą. Łagodniejszą grypę nazwiesz przeziębieniem. Obie choroby dotykają nas stosunkowo często, łatwo się nimi zarazić, mają podobne objawy. Badania przeprowadzone w latach 20., 30. i 80. XX wieku potwierdziły wirusowe podłoże obu chorób. Obie różnią się jednak przebiegiem, czasem trwania, powikłaniami i intensywnością objawów.

Grypa a przeziębienie – czym się różnią

Przeziębienie

Przeziębienie to reakcja zapalna organizmu. Rozpoczyna się z chwilą, w której wirusy pokonają barierę ochronną organizmu, do którego wnikają drobnoustroje odpowiedzialnie za zakażenie dróg oddechowych. Wirusy osiadają na komórkach nabłonka jamy nosowej i gardła. Tu, w sprzyjających warunkach (wysoka temperatura, odpowiednia wilgotność) dochodzi do ich namnożenia i wzrostu aktywności życiowej. Na skutek ich działania, pobudzane są komórki układu oddechowego (makrofagi, limfocyty, granulocyty). Pobudzone komórki zaczynają wydzielać różne substancje takie jak: histamina, bradykinina, cytokina, prostaglandyny. Substancje te są odpowiedzialne za występowanie objawów zapalenia, czyli obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej, wytwarzanie wodnistej wydzieliny, wzrost temperatury, ból. Np. bradykinina obniża próg bólowy. W praktyce oznacza to, iż w czasie trwania infekcji silniej i szybciej odczujesz różne bodźce bólowe z zewnątrz oraz bóle mięśni.

Opisane objawy są reakcją obronną organizmu i mają na celu usunięcie z niego drobnoustrojów. Skutki tej reakcji odczuwamy, jako przeziębienie.

Szacuje się, że średnia liczba przeziębień w ciągu roku wynosi 3-10 na osobę. Biorąc pod uwagę, że przeziębienie trwa od 10 do 14 dni, rocznie można stracić aż 140 dni chorując. Jeszcze częściej chorują dzieci poniżej 6. roku życia.

Podstawowe objawy przeziębienia to: ból gardła, katar, kaszel, chrypka, ból głowy, gorączka lub stany podgorączkowe, senność, złe samopoczucie. Znacznie podwyższona temperatura nie jest typowym objawem przeziębienia. Większość przeziębionych osób ma jedynie stany podgorączkowe. Nie ma jednego (typowego) przebiegu tej choroby. Zazwyczaj rozpoczyna się bólem i drapaniem w gardle, złym samopoczuciem i pieczeniem oczu. W następnej kolejności pojawiają się zwykle dolegliwości ze strony nosa: kichanie, swędzenie, katar. Kolejno dochodzi kaszel, senność, bóle głowy i stan podgorączkowy. Niekiedy dreszcze i bóle mięśni. W przypadku przeziębienia bez powikłań objawy ustępują po kilku dniach. Kaszel i katar utrzymuje się 7-10 dni.

Do najczęstszych powikłań przeziębienia należą: zapalenie gardła i migdałków, zatok przynosowych, zapalenie ucha środkowego, płuc i oskrzeli.

Grypa

Grypa zaczyna się najczęściej ostro: wysoką gorączką, dreszczami, bólami mięśni i stawów, zawrotami głowy. Towarzyszy jej ogólne osłabienie, rozbicie oraz brak apetytu. Do tego dochodzi (ale nie zawsze) drapanie w gardle, katar (czasem z krwią), kaszel (suchy następnie wilgotny, intensywny, trudny do zatrzymania) i brak apetytu. U niemowląt poza tym mogą pojawić się drgawki, biegunka i wymioty. W cięższych przebiegach akcja serca zwykle jest przyspieszona. Choroba trwa 5-6 dni, jednak proces zdrowienia i dochodzenia do siebie postępuje bardzo wolno. Wolniej niż w przypadku przeziębienia. Od kilku do kilkunastu dni.

Powikłania grypy są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do zgonu. Są to wtórne infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie płuc, gronkowiec, zapalenie ucha, zatok, w skrajnych przypadkach utrata słuchu, niewydolność krążenia, zapalenie opon mózgowych, zaostrzenie chorób psychiatrycznych. Zachorowania, powikłania i zgony z powodu grypy dotyczą wszystkich grup wiekowych i każdej społeczności. Wg Światowej Organizacji Zdrowia na grypę choruje 5-15% populacji rocznie. Umiera nawet do 1 mln osób.

 

Cechy

Przeziębienie

Grypa

Przyczyna

Rhinowirusy, adenowirusy, coronawirusy, RSV wirusy,

Wirus grypy, wirus paragrypy

Najczęstsze objawy

Ból gardła, głowy, katar, złe samopoczucie, kaszel

Wysoka gorączka, dreszcze, wyczerpanie, ból głowy i mięśni, ból gardła, duszący kaszel, brak apetytu

Objawy dodatkowe

Gorączka, dreszcze

Katar

Przebieg

Łagodny

Nagły i intensywny

Powikłania

Zapalenie gardła, migdałków, zatok, ucha, zapalenie płuc i oskrzeli

Wtórne infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie płuc, gronkowiec, zapalenie ucha, zatok, w skrajnych przypadkach utrata słuchu, niewydolność krążenia, zapalenie opon mózgowych, zaostrzenie chorób psychiatrycznych

Czas trwania

7-10 dni

6 dni + do 2 tygodnie nabierania sił

Źródła:

  • Tylżakowska-Kisiel J. Przeziębienie i grypa. Gliwice, Helion, 2007.