Jak odetkać zatkany nos

Jak odetkać zatkany nosPhoto: © evgenyatamanenko - Fotolia.com

Jeśli w tym momencie męczy cię zatkany nos, sięgnij w pierwszej kolejności po domowe sposoby. Wszystko (no, prawie wszystko), czego potrzebujesz znajdziesz w kuchni. Sprawdź poniższe sposoby na zatkany nos i wypróbuj najlepszy dla siebie.

Na zatkany nos: inhalacje i herbata

Inhalacje pomogą ci w szybki sposób rozrzedzić zalegającą wydzielinę i udrożnić zatkany nos. Wykorzystaj w tym celu:

  • napar z: lipy, szałwii, mięty, rumianku
  • napar z ziół: majeranku, tymianku
  • olejki eteryczne: z eukaliptusa, sosny, tymianku lub szałwii.

Jeśli nic z tych produktów nie masz, zaparz gorącą herbatę (najlepiej czarną) i inhaluj się jej oparami.

Inhalację przeprowadzaj nad miską z gorącym naparem lub roztworem olejku eterycznego i wody z założonym ręcznikiem na głowie.

Na zatkany nos: gorąca kąpiel

To inny rodzaj inhalacji. Działa, jak aromaterapia. Możesz ją przygotować z olejków eterycznych a także ziół: tymianku, majeranku. Zanurz się w wodzie i wdychaj głęboko unoszące się opary.

Na zatkany nos: Ostre przyprawy

Czy znasz to uczucie, gdy zjesz coś ostrego i czujesz, jak gorąco przechodzi przez twoje ciało, powodując, że pali cię gardło, nos a czasem nawet oczy? Tę własność można wykorzystać, jak sposób na to, jak odetkać zatkany nos. Niezastąpiony będzie tutaj czosnek, imbir, ostra papryka. Możesz oczywiście jeść po prostu ostre potrawy (np. z kuchni meksykańskiej). Jeśli nie masz na to czasu, zjedz kanapkę z pokrojonym lub wyciśniętym ząbkiem lub dwoma czosnku. Możesz też wypić gorącą herbatę z pokrojonym do środka imbirem. Wszystkim odważnym i wytrzymałym polecamy zjeść kanapkę z ostrą papryką (sproszkowanym chilli lub świeżą całą albo połową). Ostre przyprawy dosłownie przepalą drogi oddechowe i pozwolą odetkać zatkany nos.

Na zatkany nos: roztwór soli fizjologicznej

Do tego sposobu będziesz potrzebować roztworu soli fizjologicznej (do zakupu w aptece) oraz specjalnego pojemnika lub gumową gruszkę. Napełnij irygator (gruszkę lub pojemnik) roztworem soli fizjologicznej. Następnie nachyl się nas zlewem tak, by jeden otwór nosowy był skierowany w dół. Nie odchylaj głowy do tyłu. Koniec irygatora włóż do dziurki, która jest ustawiona w górę. Otwórz usta i naciśnij/przechyl pojemnik. Sól fizjologiczna wleje się do nosa i wydostanie drugą dziurką (tą bliżej zlewu) lub ustami (nie połykaj roztworu, tylko wypluj). Po przepłukaniu jednej dziurki, wydmuchaj (delikatnie!) nos. Czynność powtórz dla drugiej dziurki.