Jak przygotować domowe preparaty do nacierania

Preparaty do wcierania przy przeziębieniuPhoto: morguefile.com

Podczas przeziębienia i towarzyszących mu infekcji górnych dróg oddechowych, możesz stosować tzw. nacieranie olejkami, czy innymi (również domowymi)preparatami. Nacieranie to nic innego jak masaż pleców i klatki piersiowej na wysokości płuc i dołu szyi. Takie działanie rozgrzewa masowane partie ciała, a przez to pomaga zwalczać objawy przeziębienia, w tym gorączkę. Dodatkowo ułatwia oddychanie i oczyszcza drogi nosowe. Nacierać należy z wyczuciem, ponieważ chory zazwyczaj odczuwa bóle mięśni i silne masowanie może je spotęgować.

Do takiego zabiegu możesz wykorzystać preparaty apteczne (specjalne maści), jak również specyfiki, które przygotujesz samemu w domu.

Nalewka bursztynowa

Lecznicze właściwości bursztynu były znane już w czasach starożytnych. Przypisywano mu magiczną moc zwalczania chorób. Naszyjniki z bursztynem miały za zadanie chronić przed chorobami i nieszczęściami. Tutaj chcielibyśmy polecić nalewkę z bursztynu, jako domowy specyfik, który można wykorzystać w walce z przeziębieniem, jako środek rozgrzewający i działający przeciw infekcjom górnych dróg oddechowych.

Składniki

  • 30-50 g miałkiego bursztynu
  • spirytus min. 70%, do zalania butelki 1,5l

Sposób przygotowania

Do dużej butelki (1,5 l) wsyp bursztyn i zalej spirytusem. Odstaw na min. 2 tygodnie. Nalewkę stosuj, jak olejek do masażu wsmarowując ją na wysokości płuc w plecy i klatkę piersiową.

Olejek lawendowy

Ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Do tego ma właściwości relaksacyjne i uspokajające. Gotowy olejek można kupić w aptece. Można go również przygotować w domu.

Składniki

  • olej z pestek winogron (ilość taka by zalać pojemnik) lub olejek migdałowy lub olejek jojoba
  • suszona lawenda do wypełnienia pojemnika
  • pojemnik lub słoik o pojemności 1l

Przygotowanie

Lawendę umieść w pojemniku i zalej oliwą lub olejkiem. Odstaw na 2 tygodnie w nasłonecznione miejsce. Po tym czasie przelej płyn przez sito. Możesz stosować w czasie przeziębienia oraz jako olejek do masażu.

Poza powyższymi specyfikami możesz stosować też spirytus salicylowy albo olejek eukaliptusowy. Oba preparaty są dostępne w aptekach i nie wymagają dodatkowego przygotowania.