Sen – najlepszy naturalny lek na przeziębienie

Sen najlepszym środkiem zapobiegawczym na przeziębieniePhoto:

Podczas choroby organizm potrzebuje dużo więcej odpoczynku niż, gdy jest zdrowy. Dlatego trzeba pamiętać o tym, by zapewnić sobie odpowiednią ilość snu w okresie przeziębienia. Dlaczego jest to takie ważne?

Znaczenie snu dla zdrowia

Sen umożliwia organizmowi w naturalny sposób odbudowanie utraconych podczas dnia sił. Jeśli śpisz za mało, nie ma możliwości się zregenerować, a tym samym walczyć z atakującymi cię zarazkami. Jak pokazują też badania, choroba trwa dłużej, jeśli chory nie wysypia się prawidłowo. Stąd też jesienią i zimą musisz pamiętać, by dać swojemu organizmom czas na odpoczynek i regenerację. Słaby i niewyspany nie będziesz mieć sił na walkę z przeziębieniem.

Dobry sen, czyli jaki

Ważna jest nie tylko pora snu i jego regularność. Znaczenie ma też długość i ciągłość snu. W czasie przeziębienia trudno jednak o utrzymanie odpowiedniej pory i długości snu. Wieczorem zazwyczaj czujesz się gorzej. Nasila się katar, kaszel, bóle mięśni, gardła i ewentualna gorączka. Te same objawy choroby mogą skutecznie przerwać sen, budząc cię w ciągu nocy. Jak temu zapobiec?

Przed snem

Zanim położysz się spać, przewietrz porządnie sypialnię (na czas wietrzenia, w grubym szlafroku idź do innego pokoju). Dzięki temu wymienisz powietrze w pomieszczeniu, co między innymi ułatwi zaśnięcie. Przed snem aplikuj sobie stosowany środek na przeziębienie. Złagodzi on objawy i umożliwi zapadnięcie w sen.