Syrop na kaszel w ciąży

Syrop na kaszel w ciążyPhoto: © laboko - fotolia.com

Podczas ciąży musisz odstawić wszystkie preparaty bazujące na syntetycznych składnikach. W tym także syropy na kaszel. Przede wszystkim należy odstawić te zawierające kodeinę, dekstrometrofan i gwajakol. Mogą być niebezpieczne dla płodu.

Kaszel, szczególnie ten intensywny jest dla kobiety w ciąży niebezpieczny. Może wywołać przedwczesne skurcze porodowe. Jak masz sobie z nim radzić? Możesz sięgnąć po apteczne preparaty na kaszel dla kobiet w ciąży. Pytaj o nie lekarza lub farmaceutę. Pamiętaj, że stosowanie leków powinno być wcześniej omówione z lekarzem.

Możesz też sięgnąć po preparaty całkowicie naturalne, łatwe do samodzielnego przygotowania w domu. Domowe syropy na kaszel dla ciężarnej.

Syrop na kaszel w ciąży

Na liście naturalnych syropów na kaszel dla kobiet w ciąży znajdziesz klasyczny syrop z cebuli, z buraków i z imbiru.

1. Syrop z cebuli na kaszel w ciąży

Właściwości: cebula zawiera saponiny, które mają właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Dodatkowo syrop z cebuli ma właściwości wykrztuśne.

Przepis: 1 dużą lub 2 mniejsze cebule pokrój w kawałki. Wsyp do słoika lub szklanki na zmianę warstwę cebuli i warstwę cukru. Odstaw na noc. Pij po łyżce 3 razy w ciągu dnia.

2. Syrop z buraka dla ciężarnej

Właściwości: burak zawiera związki hamujące infekcje, regulujące gospodarkę wodną w organizmie. Zawiera dużo potasu i kwasu foliowego, potrzebnego kobiecie w ciąży.

Przepis: 2 średniej wielkości buraki i 2 ząbki czosnku zetrzyj na tarce. Całość zasyp grubą warstwą cukru i odstaw na 24 godziny. Syrop pij 3 razy dziennie po 1 łyżce.

3. Syrop na kaszel z imbiru

Właściwości: imbir działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, hamuje rozwój wirusów, bakterii, grzybów i pasożytów. Do tego działa rozgrzewająco.

Przepis: 30dag imbiru obierz i zetrzyj na tarce, następnie zalej go 1l gorącej wody (uwaga, woda nie może wrzeć). Gdy całość ostygnie, dodaj miód i sok z 2 cytryn. Przefiltruj całość przez sito. Pij 2 łyżki co 3-4 godziny.

4. Syrop z siemienia lnianego w ciąży

Właściwości: siemię nawilża śluzówkę przewodu pokarmowego i działa osłonowo na układ pokarmowy.

Przepis: 1 dużą łyżkę siemienia lnianego gotuj 10-15 minut w szklance wody. Przecedź płyn przez sito. Powstały kleik pij 2-3 razy dziennie.

Uwaga: nasiona lnu zawierają dużo śluzu, który może utrudniać wchłanianie niektórych leków. Jeśli jakieś przyjmujesz, zapytaj lekarza, czy możesz pić kleik z siemienia.

5. Syrop z czosnku dla ciężarnej

Właściwości: czosnek zawiera alicin o silnym działaniu antybiotycznym.

Przepis: 3-5 ząbków czosnku przyciśnij przez praskę lub drobno posiekaj. Cytrynę wyciśnij. Sok zmieszaj z czosnkiem. Dodaj około 50ml chłodnej wody. Płyn przelej do pojemnika i odstaw w ciemne miejsce na nie mniej niż 24 godziny. Na koniec przecedź płyn. Dodaj miód (opcjonalnie). Pij 1 łyżkę syropu 2-3 razy dziennie,

Inne sposoby na kaszel w ciąży

Poza syropami, w repertuarze domowych sposobów na kaszel w ciąży znajdziesz także inhalacje i płukanki.

Płukanki na kaszel w ciąży

Do ich przygotowania sięgnij po jedno z poniższych ziół:

  • rumianek,
  • szałwię (Uwaga! Naparu nie wolno pić),
  • nagietek,
  • lipę,
  • imbir,
  • tymianek,
  • siemie lniane,
  • bazylię.

Zioła zalej wrzątkiem i parz ok 10min. Siemię lniane gotuj 10-15 minut a powstały płyn przecedź. Tak przygotowanym naparem płucz gardło 2-3 razy dziennie.

Inhalacje na kaszel w ciąży

Do przygotowania inhalacji parowych możesz wykorzystać zioła używane do przyrządzenia płukanek: rumianek, lipę, imbir, nagietek a w ostateczności zwykłą czarną herbatę. Sposób na przygotowanie i wykonanie inhalacji znajdziesz w: Inhalacja parowa w domu. Jeśli posiadasz inhalator/nebulizator, przygotuj inhalacje z soli fizjologicznej (2,5-5ml 2-3 razy dziennie),