Trening a przeziębienie

„Ruch to zdrowie” mówi stare porzekadło. Okazuje się, że wiele w tym prawdy. Regularny trening wytrzymałościowy (np. biegowy) lub siłowy uodparnia organizm na przeziębienie. Jednak czasem lepiej byś nie narażał organizmu na wysiłek. Jak więc wybrać i zdecydować, kiedy możesz ćwiczyć, a kiedy nie?
Badania i ankiety prowadzone wśród osób, które aktywnie uprawiają sport wskazują, że odkąd aktywność fizyczna stała się w ich życiu stałym elementem, rzadziej się przeziębiali. Nie trzeba jednak uprawiać konkretnego sportu by odczuć ten efekt. Jak podaje American College of Sports Medicine w jednej z opublikowanych prac, 35-45minutowy spacer wykonywany 5 razy w tygodniu zmniejsza zachorowalność o połowę w stosunku do osób o podobnym trybie życia ale pozbawionych tej aktywności fizycznej.
Jestem przeziębiony, czy mogę ćwiczyć?
Powołując się na liczne prace naukowe i opinie ekspertów (lekarzy) wnioski nasuwają się następujące:
- W czasie przeziębienia rekomendowany jest lekki wysiłek fizyczny np. spacer, bardzo spokojny trucht. Nie powinien zaszkodzić, ale pomóc zwalczyć przeziębienie.
- Jeśli ogólnemu osłabieniu towarzyszy podwyższona temperatura ciała, bardzo uciążliwy kaszel, obolałe zatoki lub inne objawy grypy, anginy lub ciężkiego przeziębienia, lepiej odpuść sobie trening lub skonsultuj go z lekarzem.
- Jeśli już chorujesz powinieneś poczekać kilka dni od zakończenia przeziębienia nim wrócisz do regularnych treningów. W przypadku cięższych chorób powinieneś odczekać nawet kilka tygodni nim wrócisz do ćwiczeń.
Czy każdy wysiłek fizyczny jest dobry w czasie przeziębienia?
Bardzo duże obciążenie fizyczne (zawody, bardzo ciężkie i długie treningi) powodują spadek odporności i wzrost zachorowalności. Przykładem mogą być badania nad biegaczami biorącymi udział w Maratonie w Los Angeles w roku 1987. Badania pokazały, że jedna na siedem osób, które ukończyły bieg, w ciągu tygodnia rozchorowała się. Zachorowalność u osób, które trenowały do tego maratonu, ale w nim nie pobiegły, była pięciokrotnie mniejsza. Dodatkowo, ci maratończycy którzy przez 2 miesiące przed zawodami biegali tygodniowo ok 100km, częściej chorowali niż ci, którzy przebiegali tygodniowo dystans około 30 km.
Źródło:
- D.C.Nieman, T.Weidner, E.Dick Excercise and the Common Cold [online]. Stan na 11.10.2014. [https://www.acsm.org/docs/current-comments/exerciseandcommoncold.pdf]