Tymianek na kaszel

Tymianek na kaszelPhoto: © spline_x - Fotolia.com

Tymianek (inaczej macierzanka), to podobnie, jak bazylia czy majeranek, jedno z częściej używanych w kuchni ziół. Poza kuchnią przyda się także do zwalczania kaszlu, zapalenia oskrzeli i innych schorzeń górnych dróg oddechowych.

Tymianek działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i wzmacniająco. Zawdzięcza to zawartości tymolu, organicznemu związkowi chemicznemu, w który jest wyposażony.

Tymianek można wykorzystać zewnętrznie w formie inhalacji, płukanek i kąpieli.

Tymianek na kaszel i inne schorzenia górnych dróg oddechowych

Inhalacje z tymianku

Skorzystaj z nich, jeśli masz zapalenie gardła lub inne choroby dróg oddechowych. Do przygotowania inhalacji przygotuj napar z tymianku: 3 łyżki tymianku zaparz pod przykryciem przez ok. 10 minut. Następnie wlej go do miski, nachyl się nad nią z ręcznikiem założonym na głowę i wdychaj opary na przemian nosem i ustami.

Płukanka z tymianku na kaszel i zapalenie gardła

Płukanki pomogą ci złagodzić kaszel, ból gardła, zapalenie gardła oraz inne dolegliwości górnych dróg oddechowych. Zaparz łyżkę tymianku pod przykryciem przez ok. 10 minut. Odcedź. Poczekaj aż napar będzie letni. Płucz nim gardło.

Kąpiel tymiankowa

5-6 łyżek tymianku zalej 2l gorącej wody i parz pod przykryciem 10 minut. Odcedź i wlej do wanny. Taka aromaterapeutyczna kąpiel pomoże złagodzić stany zapalne górnych dróg oddechowych.

Uwaga na tymol

Na koniec małe ostrzeżenie. Przedawkowanie tymolu powoduje nudności, ból głowy i osłabienie. Stąd też nie można przesadzać z ilością spożywanego tymolu. Max dzienna dawka w przypadku tymianku to 10g (spożywanego tymianku). Kobietom w ciąży nie zaleca się spożywania tego zioła.

Źródła:

  •  Pawłowski A. Apteka domowa. Wyd. PRINTEX. Białystok, 2015. Str. 186-187.