Żeń-szeń – działanie i właściwości

żeńszeńPhoto: © leungchopan - Fotolia.com

Mimo, że Chińczycy już od wielu tysięcy lat znają lecznicze właściwości tej rośliny, dla nas roślina raczej rzadko przychodzi na myśl, gdy cierpimy na przeziębienie czy grypę. A szkoda, gdyż żeń-szeń ma szerokie właściwości lecznicze.

Żeń-szeń działanie i właściwości

Żeń-szeniowi przypisuje się bardzo wiele właściwości. Reguluje poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu, pobudza pracę serca, pomaga w redukcji nadwagi. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe i antystresowe. Jest też źródłem antyoksydantów (opóźniających proces starzenia się).

Ale ponadto żeń-szeń wpływa pozytywie na ogólną kondycję organizmu. Poprawia pracę układu immunologicznego, odpowiedzialnego między innymi za obronę przed przeziębieniem. Dlatego, jeśli chcesz ustrzec się przed przeziębieniem lub zwalczyć jego objawy, warto byś uwzględnił żeń-szeń w swojej diecie, jako przyprawę, podstawę naparu lub suplement diety.

Gdzie kupić żeń-szeń, jak go podać

Żeń-szeń jest dostępny w aptekach, w postaci kapsułek (suplementy diety). Korzeń żeń-szenia zaś możesz zamówić w sklepach internetowych (zielarskich).

Dodaj żeń-szeń jako przyprawę albo jako dodatek do herbaty (sproszkowany suchy lub pokrojony świeży). Napar z żeń-szenia możesz pić również zamiast tradycyjnej herbaty. Wystarczy zalać pół łyżeczki posiekanego korzenia wrzątkiem i parzyć przez 15-20min.

Żeń-szeń, ze względu na swoje właściwości, może być stosowany zarówno w czasie przeziębienie, jak i w profilaktyce. Rekomendowana dzienna dawka żeń-szenia, to 500-1500mg na dzień.