Zioła na kaszel

Zioła na kaszelPhoto: condesign - pixabay.com

Lecznicze właściwości ziół są znane nie od dziś. Ty również o nich słyszałeś. Pomogą na wiele schorzeń i przypadłości, w tym uporczywy kaszel. Jakie zioła na kaszel będą najlepsze? Wybraliśmy 6 ziół, po które możesz sięgnąć, chcąc uporać się z kaszlem i bólem gardła. Są to:

  • Lawenda – działa antyseptycznie i bakteriobójczo.
  • Oregano – ma właściwości przeciwzapalnie, wykrztuśnie i przeciwkaszlowo.
  • Prawoślaz – działa przeciwzapalnie, osłaniająco, ułatwia odkrztuszanie.
  • Tymianek – wykazuje działanie przeciwzapalne, wzmacniające i przeciwbakteryjne.
  • Szałwia – ma właściwości odkażające i przeciwzapalne.
  • Rumianek – posiada działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, uspokajające i przeciwbólowe.

Każde z tych ziół możesz wykorzystać w postaci płukanek, inhalacji lub do kąpieli leczniczych. Takie domowe sposoby pomogą złagodzić ból gardła, infekcje gardła i w rezultacie kaszel. Do ich przygotowania sięgnij po świeże lub suszone zioła. Jeśli takich nie masz (np. rumianku czy szałwii), w większych sklepach i aptekach znajdziesz gotowe produkty (herbaty) do zaparzania.

Płukanki z ziół na kaszel

Do przygotowania naparu, którym będziesz płukać gardło, potrzebujesz 1 łyżki stołowej wybranego zioła. Zalej je 1 szklanką wrzątku. Parz ok. 10 minut pod przykryciem. Odstaw płukankę do wystygnięcia. Gdy będzie ciepła (nie gorąca!) lub letnia, płucz nią gardło. Zabieg powtarzaj 3-4 razy dziennie. Jeśli korzystasz z gotowego produktu (herbaty ziołowej) parz 1 torebkę na szklankę wody.

Inhalacje oraz kąpiele z ziół na kaszel

Do przygotowania inhalacji potrzebujesz ok. 3 łyżek ziół i litra wody. Do kąpieli 6-7 łyżek i 2-3 litrów wody. Zioła zalej wrzątkiem i parz 10minut. Jeśli przygotowujesz zioła do inhalacji, zarzuć na głowę ręcznik i wdychaj opary ustami i nosem (taki zabieg pomoże przy okazji złagodzić katar). Jeśli przygotowujesz kąpiel, przecedź napar i dolej go do przygotowanej gorącej kąpieli. Jeśli chcesz w tym celu wykorzystać saszetkę z ziołami, do inhalacji wykorzystaj 2-3 torebki, a do kąpieli 10.