Cytryna na przeziębienie. Sprawdzone przepisy

Cytryna zawiera witaminę CPhoto: sxc.hu

Jeśli zapytasz osoby z twojego otoczenia, co im przychodzi do głowy, gdy myślą o leczeniu przeziębienia, cytryna będzie niewątpliwie w pierwszej trójce. Herbata z cytryną to podstawa domowych sposobów leczenia i profilaktyki przeziębienia.

Właściwości witaminy C

Cytryna zawiera bardzo dużo witaminy C, której to przypisuje się właściwości lecznicze. Tymczasem współczesne badania nie są do końca zgodne, czy witamina C faktycznie łagodzi objawy i zapobiega przeziębieniu (więcej na ten temat przeczytasz w: Mit witaminy C). Czy jest sens zatem łykać kwas askorbinowy albo pić sok z cytryny w herbacie czy w domowych specyfikach? Mimo wszystko więcej badań pokazuje, że witamina C łagodzi objawy przeziębienia i chroni przed chorobą. Dlatego warto się nią wspomagać w okresie zachorowania, chcąc wzmocnić odporność i osłabić katar, kaszel i ogólne uczucie osłabienia.

Klasykiem jest już herbata z cytryną i miodem. Powinniśmy jednak pamiętać, by ją dodawać do gorącego a nie wrzącego naparu z herbaty. Wrzątek może zabić wszystkie pożądane właściwości cytryny. Poza herbatą, cytryna może być podstawowym składnikiem innych preparatów służących do walki z przeziębieniem.

Napój cytrynowy z czosnkiem

Napój polecany przede wszystkim przy gorączce. Ma ostry i nieprzyjemny smak, dlatego pić go należy szybko.

Składniki

  • 1 cytryna
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 łyżki miodu

Sposób przygotowania

Z cytryny wyciśnij sok. Do niego dodaj wyciśnięty przez praskę lub starty czosnek. Posłódź miodem.

Syrop z cebuli z cytryną

Składniki

  • 2 cebule
  • 1 cytryna
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 łyżki miodu

Sposób przygotowania

Poszatkuj cebulę i włóż do garnka. Garnek umieść w drugim większym zalanym w 2/3 wodą. Pod garnkiem włącz ogień. Pod wpływem ciepła cebula puści sok. Wówczas dodaj posiekany czosnek, cytrynę i miód. Całość powinna się pogotować do 30 min. Co ok. 10 min można przemieszać zawartość małego garnka. Napój przecedź przez sito i pij kilka razy dziennie.


Cytryna zawiera witaminę C

Cytryna to podstawa w profilaktyce przeciw przeziębieniu. Syrop z cebuli z cytryną pomoże zwiększyć dawkę witaminy C w organizmie.