Domowe sposoby na katar

Smarkanie w trakcie kataruPhoto: © evgenyatamanenko - Fotolia.com

Katar nie tylko wprost utrudnia oddychanie, ale przeszkadza w funkcjonowaniu po prostu. Zanim sięgniesz po preparaty na katar z apteki, wypróbuj domowe sposoby na katar. Przedstawiamy 4 w pełni naturalne sposoby na uciążliwy katar.

Sposób na katar 1: Inhalacje na katar

Nieoceniona na katar będą inhalacje. Możesz je wykonać z użyciem olejków aromatycznych np. eukaliptusowego i sosnowego, jak również rumianku. Inhalacje pomagają rozrzedzić wydzielinę i ułatwiają oddychanie. Jeśli nie masz ziół ani olejków, możesz wykorzystać też napar ze zwykłej herbaty. Miskę w gorącym naparem lub gorącą wodą z dodatkiem olejku postaw na stole. Następnie nachyl się nad nią, nakładając na głowę ręcznik, po to by opary kierowały się do nosa a nie dookoła. Głęboko oddychaj. Inhalacje na katar stosuj kilka razy dziennie.

W walce z katarem pomagają też gorące potrawy. W jaki sposób? Gorące opary unoszące się nad daniem działają podobnie do inhalacji.

Sposób na katar 2: Maści do nosa

W czasie kataru ulgę przyniosą maści np. majerankowa do smarowania płatków nosa. Zapobiegnie to powstawaniu zaczerwienienia i otarć. Znajdziesz je w aptece. Kosztują kilka złotych.

Sposób na katar 3: Herbata

Wśród domowych sposobów na katar znajdziesz też napary z herbat. Na przykład herbata z majeranku czy hibiskusa. Rozrzedzają wydzielinę, ułatwiając oddychanie. Opary wdychane nosem działają dodatkowo, jak inhalacja.

Sposób na katar 4: Czosnek

Domowe sposoby na katar można znaleźć też w kuchni. Na przykład czosnek. Ma on silne działanie antybakteryjne. Dzięki temu sprawdzi się w walce z kaszlem, gorączką, przeziębieniem i właśnie katarem. Podobnie zadziała cebula i chrzan. Więcej na temat zastosowania czosnku w przeziębieniu znajdziesz w artykule Czosnek – naturalny antybiotyk.