Jak uniknąć przeziębienia w pracy i szkole

przeziębienie w pracyPhoto: © detailblick - Fotolia.com

W pracy, szkole, w autobusie, restauracji, twój organizm ma kontakt z wieloma zarazkami przenoszonymi przez inne osoby. Wystarczy jedna „zarażona” osoba w otoczeniu, by kilka następnych było chorych. Nie możesz przed tym uciec, ale możesz wiele zrobić by zapobiegać rozprzestrzenianiu się i zarażaniu tak przenoszonymi chorobami. Jak uniknąć przeziębienia w pracy i szkole? Oto kilka najważniejszych zasad.

1. Myj często ręce przez minimum 15-20sekund przy użyciu mydła. Szczególnie jeśli dotykałeś: twarzy lub rąk innych osób (np. przy powitaniu), klamki od drzwi, drukarki, ekspresu do kawy czy innego urządzenia, z którego korzystasz z innymi, uchwytu w środku komunikacji miejskiej, guzików od windy, czy innych przedmiotów, z którymi nie tylko ty masz kontakt. Po umyciu wycieraj ręce papierowym ręcznikiem.

Możesz wykorzystać ręcznik papierowy by zamykać kran i otwierać drzwi (żeby nie mieć kontaktu z zarazkami na tych przedmiotach)

2. Odżywiaj się zdrowo: jedz dużo warzyw i owoców wzmacniających odporność. Więcej na ten temat znajdziesz w Domowych sposobach na przeziębienie.

3. Zażywaj często świeżego powietrza.

4. Kaszl i wydmuchuj nos do chusteczek jednorazowych, które natychmiast wyrzucaj i umyj ręce.

5. Nie używaj naczyń i sztućców, z których już ktoś korzysta.

6. Dużo pij.

7. Uprawiaj sport.

8. Unikaj dotykania twarzy. Przez przypadek możesz „połknąć” zarazki.

9. Staraj się mniej stresować. Wysypiaj się.

10. Unikaj osób chorych – w miarę możliwości oczywiście.

Nie wszystkie punkty z tej listy łatwo jest spełnić. Stosując chociaż część, jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed zarazkami roznoszonymi przez naszych kolegów z pracy, szkoły, uczelni, czy przez obcych, z którymi mamy kontakt na co dzień.