Co wybrać: leki czy domowe sposoby?

apteczne sposoby na przeziębieniePhoto: morguefile.com

Zwolenników domowych sposobów na przeziębienie jest tak wielu, jak miłośników medycznych specyfików. Medykamenty apteczne są łatwo dostępne, szybko działają, można je przechowywać przez długi czas. Preparaty domowe wymagają nakładów pracy, czasu na ich przygotowanie, a do tego muszą być zużyte w krótkim czasie.

Domowe sposoby na przeziębienie bazują na naturalnych, znanych i ogólnodostępnych składnikach (np. czosnek, cebula, buraki). Ich “przedawkowanie” może zakończyć się co najwyżej rozstrojem żołądka. Przedawkowanie leków aptecznych (np. paracetamolu) może doprowadzić zaś do uszkodzenia narządów wewnętrznych, silnego zatrucia, problemów ze snem, nadpobudliwości, świądu i wielu innych dolegliwości. Trzeba je stosować zawsze wg wskazówek lekarza lub farmaceuty.

W sytuacji, gdy domowe sposoby na przeziębienie są za słabe i nie pomagają, farmaceutyki stają się twoim jedynym możliwym rozwiązaniem. Zazwyczaj wystarczy konsultacja z farmaceutą, by wybrać odpowiedni lek. Większość preparatów jest dostępna bez recepty. W przypadku cięższych zachorowań, udaj się do lekarza. Być może w twoim przypadku koniecznym jest już podanie antybiotyku.

Preparaty domowe mogą z powodzeniem zastępować (np. syrop na kaszel) lub być uzupełnieniem leczenia (np. picie herbaty z lipy) wykonywanego przy pomocy preparatów aptecznych. Można je przyjmować często, ponieważ nie mają ograniczenia do 3 sztuk dziennie, jak większość leków. Ponadto można je zażywać cały rok w celach profilaktycznych.