Katar u niemowlaka

Katar u niemowlęciaPhoto: © ivanko80 - fotolia.com

Niemowlę nie potrafi samo oczyszczać zatkanego noska. Ma też trudności z oddychaniem ustami. Z tego też powodu katar u niemowlaka odczuwany jest jako bardzo uciążliwy. Powoduje to u dziecka rozdrażnienie, płacz i problem z zasypianiem. Trzeba mu zatem pomóc oczyścić zatkany nos i uspokoić.

Domowe sposoby na katar u niemowlaka

1. Podawanie płynów.

Żeby trochę rozrzedzić wydzielinę podawaj dziecku więcej płynów. Maluch karmiony piersią powinien być przystawiany do niej częściej ale na krócej. Pierwsze krople mleka są z reguły bardziej wodniste. Miej na uwadze, że chory maluch nie będzie chętnie jadł i pił. Nie martw się tym, ale pilnuj by dziecko było przede wszystkim dobrze nawodnione.

2. Nawilżanie powietrza.

Ważne w walce z katarem jest nawilżanie powietrza w pokoju, w którym jest maluch. Można w tym celu wykorzystać elektryczny nawilżać powietrza lub sięgnąć po babcine sposoby. Będą wśród nich:

  • kładzenie mokrego ręcznika na kaloryfer,
  • ustawienie pojemnika z wodą obok grzejnika (można kupić specjalne pojemniki nakładane na kaloryfer),
  • położenie mokrej pieluszki w nogach łóżka.

3. Gorąca kąpiel.

Jeśli dziecko już siedzi samodzielnie, podczas kąpieli można nalać do wanny gorącej wody, która parując zadziała, jak inhalacja. Pomoże udrożnić zatkany nosek.

4. Sól fizjologiczna.

Na katar u niemowlaka pomoże także sól fizjologiczna. 1-2 krople roztworu można wkroplić dziecku do noska. Po chwili wydzielinę należy usunąć przy pomocy aspiratora (dostępnego w aptece) lub gruszki.

Katar u niemowlaka – pielęgnacja noska

Pamiętaj, żeby nosek niemowlaka wycierać tylko miękką chusteczką. W razie podrażnień sięgnij po maść majerankową, wazelinę lub tłusty krem dla niemowląt. Wybranym preparatem smaruj płatki i okolice nosa możliwie często. Do oczyszczania noska nie używaj patyczków higienicznych.

Katar u niemowlaka – wizyta u specjalisty

Jeśli domowe sposoby na katar u niemowlęcia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wybierz się z dzieckiem do pediatry. Zrób to samo, jeśli wydzielina z nosa zmieniła kolor na zielonkawy lub jeśli zdecydowanie częściej maluch dotyka i trze uszy. Jednym z powikłań kataru u niemowlęcia jest zapalanie ucha.