Inhalacja/nebulizacja na infekcje górnych dróg oddechowych

Nebulizator/inhalatorPhoto: pixabay.com - Myriams-Fotos

Inhalacje pomagają złagodzić kaszel, uśmierzyć ból gardła, udrożnić zakatarzony nos. Pisaliśmy już o tradycyjnym sposobie inhalacji przy użyciu miski i ręcznika. Tym razem skupimy się na urządzeniach do inhalacji, nebulizatorach.

Inhalator czy nebulizator?

Potocznie funkcjonują dwie nazwy: inhalator i nebulizator. Używanie ich zamiennie nie jest do końca właściwe, ponieważ pojęcie inhalacji jest zdecydowanie szersze niż nebulizacji. Inhalacja, to także wdychanie oparów z miski z gorącą wodą, aromaterapia, korzystanie z inhalatorów proszkowych oraz ciśnieniowych. Nebulizacja natomiast wymaga urządzenia przekształcającego lek mający postać ciekłą do lotnej mgiełki.

Nebulizacja polega na dostarczeniu do dróg oddechowych leku w postaci aerozolu. Aerozole lecznicze różnią się od siebie rozkładem wielkości cząstek. W zależności od rozmiarów, wdychane cząstki docierają do różnych obszarów dróg oddechowych (te o rozmiarach w zakresie 20-100µm osadzają się w nosie, jamie ustnej i gardle; cząstki 6-12 µm zatrzymują się w tchawicy i oskrzelach; 1-5 µm docierają do pęcherzyków płucnych).

Inhalacje z użyciem nebulizatora pozwalają w prosty i precyzyjny sposób dotrzeć do zainfekowanych obszarów organizmu. Na rynku znajduje się mnóstwo urządzeń do użytku domowego, co czyni nebulizację ogólnodostępnym sposobem na leczenie infekcji górnych dróg oddechowych.

Inhalatory i nebulizatory wykorzystywane są w leczeniu astmy, chorób płuc, zapalenia krtani, zapalenia zatok przynosowych,  zapalenie oskrzeli, mukowiscydozy, czy stanów pooperacyjnych dróg oddechowych. Sprawdzają się też do uśmierzania objawów przeziębienia.

Inhalacje/nebulizacje na przeziębienie

Nebulizację można wykorzystać do rozrzedzenia wydzieliny zatykającej nos, uśmierzenia bólu zatok, nawilżenia śluzówki, redukcji uporczywego kaszlu. Można ją stosować już przy pierwszych objawach przeziębienia (np. z użyciem roztworu soli fizjologicznej) lub do podawania gotowych preparatów i leków z apteki.

Nebulizacja, to także dobra metoda leczenia przeziębienia u dzieci, również tych najmniejszych. Do urządzenia dołączane są maseczki w dwóch rozmiarach, które umożliwiają wygodne podawanie leku najmłodszym.

Do przygotowania nebulizacji w domu możesz wykorzystać:

  • roztwór soli fizjologicznej – do kupienia w ampułkach w aptekach. Można go stosować do łagodzenia objawów przeziębienia u dorosłych i dzieci oraz w celach profilaktycznych;
  • sól hipertoniczną ( 3% lub 5% ) – do kupienia w ampułkach. Sól fizjologiczna o wyższym stężeniu NaCl;
  • leki OTC dostępne w aptece do domowych inhalacji – o więcej informacji pytaj lekarza lub farmaceutę.

Do nebulizacji nie powinno się stosować olejków eterycznych, ponieważ bezpośrednie podanie może być szkodliwe dla zdrowia chorego. Ponadto, olejki eteryczne uszkadzają nebulizator.

Przeciwwskazania do nebulizacji

Nebulizacji nie powinny wykonywać osoby z ciężką niewydolnością serca, chorujące na ciężkie i przewlekłe choroby układu oddechowego, z niewydolnością oddechową niezwiązaną z mechanizmem obturacji oskrzeli, krwotokiem z dróg oddechowych.

Typy nebulizatorów

O dobór właściwego urządzenia, dopasowanego do swoich potrzeb pytaj w sklepach medycznych i aptekach oferujących takie urządzenia. Jeśli chcesz mieć nebulizator tylko do leczenia przeziębienia, nie musisz sięgać od razu po najdroższe modele.

Rodzaje nebulizatorów:

  1. Nebulizator pneumatyczno-tłokowy – najpopularniejszy typ nebulizatora. Urządzenia tego typu są najbardziej wszechstronne, nie mają też ograniczeń jeśli chodzi o leki do nebulizacji. Urządzenie składa się z kompresora, nebulizatora (do którego wlewa się lek), wężyka łączącego oba te elementy i ustnika lub maseczki. Cena takiego urządzenia, to wydatek ok 90-200zł w zależności od modelu.
  1. Nebulizator ultradźwiękowy – nie jest tak uniwersalny, jak pneumatyczny. Nebulizator ultradźwiękowy posiada małą płytę grzewczą, na której umieszcza się lek. Wibracje płyty powodują powstawanie fali dźwiękowej, które rozrywają płynny lek do postaci mgiełki. Wadą nebulizatorów ultradźwiękowych jest tendencja do ogrzewania leków, co może mieć znaczenie przy stosowaniu niektórych medykamentów. Tego typu nebulizatorów nie zalec się stosować w warunkach domowych. Koszt nebulizatora ultradźwiękowego to wydatek minimum 200zł.
  1. Nebulizator membranowy – rozpylanie płynu następuje w wyniku przechodzenia roztworu leku przez wprawianą w drgania perforowaną membranę. Są to bardzo wydajne nebulizatory. Koszt takiego urządzenia zaczyna się od ok. 160zł. Do tego należy doliczyć zakup nowej membrany, mniej więcej raz na pół roku.

Źródła:

  • [1] Karolewicz B., Pluta J., Haznar D. Nebulizacja, jako metoda podawania leków. Farmacja Praktyczna, 2009. Tom 65, Nr 4. Str. 291-304.
  • [2] https://novamed.pl/blog/inhalator-nebulizacja-astma-pochp-mmad (stan na 19.02.2018).
  • [3] http://nebulizacja.pl/jaki-typ-inhalatora-do-nebulizacji-wybrac (stan na 19.02.2018).