Bazylia na przeziębienie

Bazylia na przeziębieniePhoto: tookapic - pixabay.com

Bazylia, to jedna z najbardziej cenionych i najczęściej używanych roślin przyprawowych. Suszoną lub świeżą, kupisz ją wszędzie. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z właściwości leczniczych bazylii. Z ich powodu tę roślinę można wykorzystać, jako tani domowy sposób na przeziębienie, a w szczególności na kaszel i na katar.

Bazylia na kaszel

Bazylia na kaszel: płukanki

Do złagodzenia kaszlu przygotuj płukankę z bazylii. Możesz zaparzyć łyżkę świeżych lub suszonych ziół. Płucz nią zainfekowane gardło.

Bazylia na kaszel: syrop z bazylii

Możesz też przygotować syrop na kaszel z bazylii. Przepis znajdziesz poniżej. Pij po łyżce kilka razy dziennie. Syrop sprawdzi się też, jako dodatek do napojów.

Syrop z bazylii

Składniki:

 • szklanka cukru
 • szklanka wody
 • pęczek liści bazylii
 • 2 cytryny

Sposób przygotowania:

 1. Zagotuj wodę z cukrem do jego rozpuszczenia. Zdejmij z ognia.
 2. Cytrynę dokładnie umyj, sparz.
 3. Zetrzyj na tarce skórkę z cytryny, starając się ścierać tylko żółtą skórę.
 4. Wyciśnij starte cytryny.
 5. Do zestawionego z ognia garnka z wodą i cukrem dodaj sok z cytryn, skórkę i liście bazylii.
 6. Całość odstaw na 24h.
 7. Rano przecedź płyn przez sito.
 8. Sok zagotuj raz jeszcze. Trzymaj na ogniu kilka minut.
 9. Przelej płyn do butelek/słoików i odstaw do wystygnięcia.
 10. Sok przechowuj w lodówce.

Bazylia na katar

Bazylia na katar: inhalacje z bazylii

Zaparz mocny napar z 3 łyżek bazylii. Wdychaj opary przez nos z ręcznikiem zarzuconym na głowę. Wciągaj parę nosem, wydychaj ustami. Spływającą flegmę wypluwaj do miski.

Właściwości bazylii

Bazylia ma właściwości wykrztuśne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, immunomodulujące. Dzięki tym cechom bazylię można wykorzystać do leczenia: stanów zapalnych zatok, gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli, kaszlu. Bazylia wspomaga układ krwionośny i poprawia oddychanie. Co ciekawe, bazylia ma mieć właściwości napotne.

Swoje właściwości lecznice bazylia zawdzięcza olejkowi eterycznemu, wchodzącemu w skład tej rośliny. Z kolei ten olejek zawiera:

 • linalol: działający przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo, uspokajająco
 • eugenol: działający przeciwzapalnie i przeciwbólowo i chemoprewencyjnie (chroni przed nowotworami)
 • estragol (metylochawikol): działający przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, uspokajająco, ale także prawdopodobnie kancerogennie

Skład olejku oraz jego ilość w roślinie zależy ściśle od lokalizacji plantacji. Odmiany wykorzystywane do celów spożywczych powinny zawierać jak najmniej estragolu, a jak najwięcej pozostałych składników.

Źródła:

 • Wójcik-Stopczyńska B., Jakowienko P. Bazylia pospolita – naturalna bariera antyoksydacyjna. W: Panacea. 2010. Nr 4 (33). Str. 20-23.
 • Nurzyńska-Wierdak R. Ocimum basilicum L. – wartościowa roślina przyprawowa, lecznicza i olejkodajna. Praca przeglądowa [online, stan na 12.11.2015]. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. 2012. [http://wydawnictwo.up.lublin.pl/annales/Horticultura/2012/03Nurzynska.pdf]
 • Pawłowski A. Apteka domowa. PRINTEX. Białystok, 2015. Str. 131-132.