Daktyle na kaszel, katar, gorączkę, ból gardła

Daktyle na przeziębieniePhoto: © baibaz - Fotolia.com

Daktyle zawierają witaminy A, B1, B2, PP, E, C oraz duże ilości żelaza, magnezu i potasu. Są cennym źródłem białka, tłuszczów i karotenów. Dzięki nim wzmacniają odporność organizmu.

Ponadto zwierają bardzo dużo węglowodanów. W przypadku dojrzałych owoców, cukry mogą stanowić nawet 80% całego składu. Dlatego polecane są dla sportowców przed i po treningu w celu odbudowy zapasów glikogenu w mięśniach oraz uzupełnienia wypoconych składników mineralnych. Mimo wysokiej zawartości cukru, zawierają również błonnik, przez co stanowią element diet odchudzających.

Daktyle, jak aspiryna

Daktyle zawierają również salicylany. Są to substancje występujące w aspirynie. Dzięki nim daktyle można wykorzystać jako środek przeciwbólowy oraz środek do zwalczania stanów zapalnych, gorączki a także kataru i kaszlu.

Daktyle na katar i kaszel

Odwar z daktyli, to domowy sposób na rozrzedzenie zalegającej wydzieliny, złagodzenie bólu gardła, kaszlu a także kataru. Odwary przygotowuje się poprzez wygotowanie surowców twardszych takich jak kłącza, kora, korzenie oraz twarde i suche owoce, które są niewrażliwe na wysoką temperaturę i dłuższe ogrzewanie.

Przepis na odwar z daktyli

Daktyle (mogą być suszone) zalej letnią wodą i odstaw do napęcznienia na 15-30min (proporcje: łyżka daktyli na 1 szklankę wody). Odcedź owoce, pokrój w kawałki, wrzuć do garnka z czystą wodą i zagotuj całość (nie używaj do tego garnków aluminiowych). Gotuj ok 5-15minut  (jeśli zajdzie taka potrzeba, gotuj do 30min) pod przykryciem. Często mieszaj, nie dopuszczaj do zbyt intensywnego wrzenia. Zestaw z ognia. Po przestygnięciu odcedź płyn. Odwar spożywaj świeży, ciepły, bez dodatku cukru.

Na koniec mała uwaga. Daktyle są naturalnym środkiem przeczyszczającym. Zjedzenie większej ilości może zaowocować dłuższą wizytą w toalecie. Dlatego pamiętaj, by jeść je z umiarem.

Źródła:

  • Pawłowski A. Apteka domowa. Wyd. PRINTEX. Białystok, 2015. Str. 23-24.
  • Lamer-Zarawska E. Ziołolecznictwo dla młodzieży. Wyd. Astrum. Wrocław, 1996. Str. 10-11.