Co wybrać: leki czy domowe sposoby?
Zwolenników domowych sposobów na przeziębienie jest tak wielu, jak miłośników medycznych specyfików. Które wybrać?
Zalety i wady domowych sposobów
Domowe sposoby na przeziębienie bazują na naturalnych, znanych i ogólnodostępnych składnikach (np. czosnek, cebula, buraki). Ich “przedawkowanie” może zakończyć się, co najwyżej rozstrojem żołądka.Preparaty domowe mogą z powodzeniem zastępować produkty apteczne (np. syrop na kaszel) lub być uzupełnieniem leczenia (np. picie herbaty z lipy) wykonywanego przy pomocy preparatów aptecznych. Można je przyjmować często, ponieważ nie mają ograniczenia do kilku sztuk dziennie, jak większość leków. Ponadto można je zażywać cały rok w celach profilaktycznych.
Ale preparaty domowe wymagają pracy (musisz je w końcu przygotować sam), czasu na ich przygotowanie(np. syrop z cebuli musi mieć czas na “puszczenie” soku) i zazwyczaj trzeba je szybko zużyć po przygotowaniu. Wyjątek stanowią przetwory, które możesz przechowywać przez wiele miesięcy np. sok z porzeczki, drzem z żurawiny.
Zalety i wady aptecznych produktów
Medykamenty apteczne są łatwo dostępne, stosunkowo niedrogie, szybko działają, można je przechowywać przez długi czas. Przedawkowanie leków aptecznych (np. paracetamolu) może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, silnego zatrucia, problemów ze snem, nadpobudliwości, świądu i wielu innych dolegliwości. Trzeba je stosować zawsze wg wskazówek lekarza lub farmaceuty.
Domowe vs apteczne
Zanim pójdziesz do apteki, warto sięgnąć po naturalne metody. W sytuacji, gdy domowe sposoby na przeziębienie są za słabe i nie pomagają, farmaceutyki stają się twoim jedynym możliwym rozwiązaniem. Zazwyczaj wystarczy konsultacja z farmaceutą, by wybrać odpowiedni lek. Większość preparatów jest dostępna bez recepty. W przypadku cięższych zachorowań, udaj się do lekarza. Być może w twoim przypadku koniecznym jest już podanie antybiotyku.