Domowe sposoby na kaszel i ból gardła

ostry ból gardła bardzo utrudnia życiePhoto: © the rock - Fotolia.com

Dopadł cię uporczywy kaszel? Drapie uciążliwie gardło? A może masz lekką chrypkę? W każdym z tych przypadków możesz wykorzystać domowe sposoby na kaszel i ból gardła. My wybraliśmy 5 najbardziej sprawdzonych sposobów. Pomogą złagodzić uporczywy kaszel oraz ból gardła.

Sposób na kaszel 1: Płukanki

Wśród domowych sposobów na uporczywy kaszel znajdują się między innymi płukanki. Można je przygotować z szałwii, rumianku, nagietka, imbiru. W ostateczności, gdy nie masz nic pod ręką, także z herbaty. Sposób przygotowania i użycia jest bardzo prosty. Zaparz napar gorącą wodą, następnie, gdy ta ostygnie, płucz gardło kilka razy dziennie. Płukankę można wykonać także z kropel propolisu. 20 kropel rozpuść w szklance wody i płucz nią gardło.

Sposób na kaszel 2: Syrop z czosnku

Innym domowym sposobem na kaszel jest czosnek. Nie od wczoraj wiadomo, że czosnek na przeziębienie jest genialnym rozwiązaniem. Czosnek (najlepiej świeży, nieprzetworzony) sprawdzi się też świetnie, jako domowy sposób na kaszel. Spożywany np. na kanapce sprzyja zwalczaniu infekcji i intensywnego kaszlu. Możesz z niego przygotować również syrop. Do przygotowania syropu z czosnku potrzebujesz: kilka ząbków czosnku, sok z 1 cytryny, łyżka miodu. Czosnek przeciśnij przez praskę i połącz z miodem oraz cytryną. Tak przygotowany syrop można spożywać w czasie choroby co ok. 4h (1 łyżka).

Sposób na kaszel 3: Syrop z cebuli i buraków

Jeszcze innym znanym domowym sposobem na kaszel jest syrop z cebuli. Jest kilka sposobów jego przygotowania. Przepisy znajdziesz tu: Cebula na przeziębienie. Domowy syrop na kaszel można przygotować też z buraków. Żeby przygotować syrop na kaszel z buraków wystarczy jeśli zetrzesz na tarce 2 buraki i 2 ząbki czosnku. Całość zasyp cukrem i odstaw na 24h. Syrop pij kilka razy dziennie.

Sposób na kaszel 4: Siemię lniane

W walce z uporczywym kaszlem i flegmą sprawdzi się też siemię lniane. Ma działanie osłonowe, dzięki czemu łagodzi bóle gardła a przy okazji ułatwia odkrztuszanie. Z siemienia lnianego możesz przygotować płukankę, pić herbatę, a jeśli łykasz jakieś tabletki (przede wszystkim antybiotyki) jeść kleik. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Siemię lniane na kaszel i ból gardła.

Sposób na kaszel 5: Miód

Ból gardła pomoże złagodzić też miód. Oblepia czasowo jamę ustną i przełyk, uśmierzając odczuwane dolegliwości. Poza tym miód ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu pomaga nie tylko złagodzić objawy infekcji ale i jej przyczynę.