Syrop z cebuli na kaszel
Od naszych babć i mam wiesz, że cebulę można wykorzystać w walce z chorobami. Ogromną sławą cieszy się przede wszystkim legendarny syrop z cebuli na kaszel. Dlaczego jest tak skuteczny i jak go przygotować?
Syrop z cebuli sprawdza się, jako środek na infekcje gardła ze względu na zawarte w cebuli saponiny, związków chemicznych o działaniu przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym i wykrztuśnym. Poniżej prezentujemy 2 przepisy na syrop na kaszel z cebuli.
Jak zrobić syrop z cebuli?
Syrop z cebuli – przepis klasyczny
Składniki
- 2 cebule
- cukier
Sposób przygotowania
Do wysokiego naczynia wsyp na zmianę warstwę posiekanej cebuli i warstwę cukru. Całość zasyp raz jeszcze cukrem. Cebula powinna poleżeć kilka godzin (najlepiej zostawić ją na noc), aż puści sok. Tak przygotowany syrop pij kilka razy dziennie.
Syrop z cebuli z cytryną
Składniki
- 2-3 cebule
- 1 cytryna
- 4-5 łyżek miodu
- ząbek czosnku
Sposób przygotowania
Włóż do garnka posiekaną cebulę, czosnek i miód. Garnek umieść w drugim, wypełnionym w 2/3 wodą. Włącz pod nim ogień. Pod wpływem ciepła z cebuli powinien puścić sok. Gotuj cebulę ok. 30 min, mieszając całość co 10 min. Na koniec dodaj sok z cytryny, gotuj jeszcze 3 min i zdejmij z ognia. Syrop przelej przez sito. Po ostygnięciu pij gotowy napój kilka razy dziennie.
Syrop z cebuli może być pity także w celu leczenia zapalenia żył, żylaków i jako lek przeciw pasożytom.
O cebuli ciąg dalszy
Czy właściwości bakteriobójcze, to jedyne istotne cechy jakie posiada cebula? Nie. Cebula jest warzywem o silnych właściwościach moczopędnych i ze względu na te własności polecana jest w leczeniu infekcji dróg moczowych i zaburzeniach oddawania moczu.
Cebula jest także źródłem witamin (E, witamin z grupy B, C i A) oraz wapnia, fosforu, sodu, magnezu, żelaza (wszystkie po parę procent dziennego zapotrzebowania) oraz potasu – ok. 7% dziennego zapotrzebowania. Cebula była wykorzystywana w przeszłości do leczenia szkorbutu (awitaminozy witaminy C), czyli choroby spowodowanej brakiem witaminy C w organizmie. Co ciekawe nie działo się tak ze względu na ilość tej witaminy w cebuli (tak naprawdę warzywo to nie zawiera jej zbyt dużo) ale z powodu dostępności tego produktu.
Substancje czynne znajdujące się w cebuli pozytywnie wpływają także na szczelność i elastyczność naczyń krwionośnych. Utrudniają powstawanie zakrzepów, pomagają usuwać te już istniejące (cebula jest polecana w leczeniu miażdżycy).
Warto pamiętać, że cebula traci w pewnych okolicznościach swoje właściwości. W jakich? Podczas smażenia na złoty kolor na smalcu. Najlepiej tolerowana przez organizm a zarazem najzdrowsza jest surowa.
Substancje zawarte w cebuli działają bakteriobójczo. Syrop z cebuli ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i wykrztuśne.