Granat na stany zapalne gardła

ranat na stany zapalne gardłaPhoto: TBIT - pixabay.com

Owoc granatu, nazywane granatami, to kolejna roślina, po którą warto sięgnąć w czasie przeziębienia. Szczególnie przy infekcjach górnych dróg oddechowych i anginie.

Granat na przeziębienie

Owoc granatu zawiera kwasy organiczne, garbniki, flawonoidy, antocyjany, żelazo, wapń, potas, magnez, cynk, fosfor, witaminę A, E, C, kwas cytrynowy, taninę. To co nas interesuje najbardziej we właściwościach granatu, to działanie przeciwastmatyczne, przeciwzapalne i wpływ na samopoczucie towarzyszący regularnemu spożywaniu tego owocu.

Granat na poprawę samopoczucia

Warto mieć świeży granat lub sok z granatu pod ręką. Szczególnie w okresie przeziębienia, gdy znacząco spada forma fizyczny i kondycja psychiczna. Poza poprawą samopoczucia, regularne spożywanie granatów pobudzi proces trawienia i łaknienie, które zazwyczaj pogarsza się, gdy nie jesteś w najlepszej formie.

Jak jeść świeży granat

Owoc umyj i przekrój w poprzek. Częścią jadalną są czerwone, różowe lub żółte (w zależności od rodzaju owocu) nasiona otoczone osnówkami. Przytrzymaj połówkę owocu nad miską. Weź łyżkę i uderzaj nią mocno w skórę. Czynność powtarzaj do momentu, w którym wszystkie nasiona wypadną. Smacznego.

Granat a infekcje gardła

Drugą istotną cechą granatu jest działanie przeciwzapalne, które możesz wykorzystać do zwalczenia infekcji gardła. Picie soku, czy jedzenie owocu to jedno. Dodaj do repertuaru także płukanki ze skórek granatu na stany zapalne i ból gardła.

Płukanki ze skórek granatu.

Skórki zalej letnią i postaw na gaz. Gotuj minimum kwadrans pod przykryciem. Mieszaj. Nie dopuszczaj do częstego wrzenia. Potem odstaw z ognia. Pamiętaj, by nie przygotowywać odwaru w garnku aluminiowym. Płucz gardło letnim płynem.

Owocom granatu przypisuje się właściwości odmładzające i chroniące przed demencją. To kolejny argument za spożywaniem tego owocu.

Źródła:

  • Baraniak J., Kania M. Borówka, winorośl i granatowiec – znane rośliny o aktywności przeciwutleniającej. W: Postępy Fitoterapii . Wyd. Borgis. 2015. str. 50-55
  • Fawole i in. Antibacterial, antioxidant and tyrosinase-inhibition activities of pomegranate fruit peel methanolic extract. [online, stan na 02.12.2015] W: BMC Complementary & Alternative Medicine. 2012. [http://www.biomedcentral.com/content/pdf/1472-6882-12-200.pdf]
  • Pawłowski A. Apteka domowa. PRINTEX. Białystok, 2015. Str. 29-30.