Herbata z lipy w walce z przeziębieniem

lipa przy przeziębieniuPhoto: sxc.hu

Lipa, to jedno z bardziej pospolitych drzew w naszym kraju. Możemy je znaleźć na działkach i w ogrodach, parkach, a także na ulicach miast. Ale lipa to nie tylko ładne drzewo. To też jeden z domowych środków do walki z objawami przeziębienia.

Lipa właściwości

Kwiaty lipy zawierają flawonidy, garbniki, olejki eteryczne, witaminę PP, także kwasy organiczne. W postaci naparu mają działanie napotne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Do tego działają również moczopędnie, lekko przeciwkurczowo, żółciopędnie i uspokajająco.

Herbata z lipy dobrze się sprawdzi w czasie przeziębienia i grypy. Pomoże zwalczyć chorobę, jednocześnie usypiając, gdy katar lub kaszel nie pozwalają spać. Herbata z lipy może być pita także profilaktycznie przez cały rok, także jako środek na uspokojenie skołatanych nerwów.

Herbata z lipy

Herbatka z lipy jest do kupienia w każdej aptece w saszetkach. Kosztuje kilka złotych. Kwiatostany lipy możesz zasuszyć. Zbieraj je zanim w pełni rozkwitną, umyj i osusz.

Do zaparzenia herbaty z lipy potrzebujesz ok. łyżki suszu na kubek napoju. Zalej go wrzątkiem i pozostaw pod przykryciem na ok. 10min. Do tak przygotowanego naparu możesz dodać sok z cytryny, miodu i odrobiny imbiru. Będzie też smaczna po dodaniu soku malinowego.

Lipa na ból gardła

Napar z lipy może pomóc na drapiące gardło. W tym celu zalej ok 150g kwiatów lipy litrem wrzątku. Gdy napar się zaparzy i trochę ostygnie, płucz nim gardło. Tak przygotowany napar z lipy możesz też wykorzystać do inhalacji górnych dróg oddechowych i gardła.