Imbir na przeziębienie

imbir przeziębieniePhoto: freeimages.com

Poza walorami smakowymi, imbir charakteryzują także szerokie właściwości lecznicze. Dlatego, imbir na przeziębienie to jeden z najlepszych naturalnych produktów. Do tego stosunkowo tani.

Właściwości lecznicze imbiru

Imbir ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe. Do tego hamuje rozwój bakterii, wirusów, grzybów i pasożytów.Działa rozgrzewająco, wykrztuśnie i oczyszczająco na organizm przy infekcjach dróg oddechowych, wzmacnia układ odpornościowy.

Najważniejszym składnikiem kłaczy imbiru jest olejek eteryczny. W jego skład wchodzą przede wszystkim seskwiterpen, zingiberen (do 50%), a także gingerol, szogaol, zingeron. Gingerole i ich pochodne, zwłaszcza 8-paradol, zostały uznane jako bardziej skuteczne niż aspiryna. Dlatego warto  stosować imbir na przeziębienie oraz w celach profilaktycznych.

Imbir na przeziębienie – przepisy

Napar z imbiru

Kawałek imbiru zetrzyj na tarce i zalej wrzątkiem. Gdy ostygnie, dodaj miód i wypij całość. Taki napar znakomicie rozgrzewa, poprawia oddychanie, łagodzi bóle mięśni i uczucie “rozbicia” towarzyszące przeziębieniu.

Syrop z imbiru

Taki syrop możesz wykorzystać, jako dodatek do herbaty. Możesz też pić sam, w czasie przeziębienia.

Składniki:

  • ok 1l wody
  • 2 szklanki cukru
  • 300g imiru

Sposób przygotowania:

  1. Imbir umyj i obierz. Pokrój go w plasterki.
  2. Imbir włóż do garnuszka, zasyp cukrem.
  3. Gdy imbir puści sok (ok 30min) zalej go wodą. Całość zagotuj.
  4. Całość gotuj 20-30min.
  5. Odstaw płyn na noc.
  6. Rano przecedź go przez sito lub gazę do butelki.
  7. Syrop przechowuj w lodówce.

Imbir do herbaty

Możesz wykorzystać go, jako dodatek do kawy i herbaty. W tym celu kawałek świeżego korzenia obierz, pokrój lub zetrzyj na tarce i dodaj do napoju (starty działa intensywniej). Ponieważ imbir ma działanie rozgrzewające, sprawdzi się znakomicie w zimowe dni. Jeśli do takiej herbaty dodasz jeszcze miód i cytrynę, a napar zaparzysz z lipy, masz prawdziwą bombę antyprzeziębieniową.

Przyprawa do dań

Imbir można stosować, jako przyprawę do wielu dań np. sałatek, zup, dań z wieprzowiną, drobiem ale także deserów, ciast i ciasteczek (np. pierniczków imbirowych). Nie lubisz gotować? Szukaj dań z kuchni hinduskiej.

Imbir – inne właściwości

Jako ciekawostkę warto wspomnieć o przeciwwymiotnych właściwościach imbiru. Badania pokazują, że imbir może mieć zastosowanie jako środek przeciwwymiotny w przypadku chorób lokomocyjnych oraz w czasie tzw. porannych nudności towarzyszących ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że w czasie ciąży duże ilości imbiru mogą być szkodliwe.