Kaszel u dziecka

Kaszel u dzieckaPhoto: © aynur_sh - fotolia.com

Jeśli twoje dziecko jest kaszle, zwróć szczególną uwagę na rodzaj kaszlu. W zależności od jego typu zastosuj odpowiedni sposób leczenia. Kaszel u dziecka potrafi być niebezpieczny. Nie oznacza to jednak, że każdy będzie tam samo groźny.

Niezależnie od przedstawionych poniżej typów kaszlu, jeśli dziecko ma gorączkę 38 stopni i wyższą, kaszle intensywnie od wielu godzin, dusi się, kaszle krwią, wymiotuje przy odkasływaniu, udaj się z dzieckiem na pogotowie.

Kaszel u dziecka i jego rodzaje

Możemy wyróżnić 6 rodzajów kaszlu:

Kaszel suchy

Zwykle jest oznaką początku infekcji (przeziębienia). Suchy kaszel może się utrzymać nawet 7 dni po powrocie do zdrowia. Jeśli kaszlowi nie towarzyszą inne objawy np. osłabienie i gorączka, nie ma czym się przejmować. Dolegliwość powinna ustąpić samoistnie.

Jak leczyć suchy kaszel u dziecka: W przypadku niemowlaków do 3 miesiąca życia, każde wystąpienie kaszlu powinno być konsultowany z pediatrą. Kaszel u dziecka rozpoznany, jako suchy można leczyć syropem przeciwkaszlowym, głównie na noc, jeśli maluch nie może zasnąć. Ale uwaga! Dzieciom do lat 3 nie wolno podawać takich syropów bez konsultacji z lekarzem.

Kaszel mokry

Zazwyczaj pojawia się po suchym. Z oskrzeli lub nosa odrywa się nagromadzona wydzielina, która dostaje się do ust, powodując odruch wykrztuśny. Dziecko zwykle ją połyka, co prowadzi do podrażnienia żołądka i wymiotów. U niemowlaków dodatkowym utrudnieniem jest pozycja leżąca, która komplikuje pozbycie się zalegającej wydzieliny.

Jak leczyć kaszel mokry u dziecka: Jeśli kaszel mokry u dziecka nie ustępuje a infekcji towarzyszy gorączka lub gęsty zielony/żółty katar, osłabienie, przyspieszony oddech, koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza. Mokry kaszel u dziecka możesz wyleczyć syropami wykrztuśnymi. Rozrzedzą zalegającą wydzielinę i pomogą dziecku ją wykrztusić. Pamiętaj, by nie podawać maluchowi takiego syropu przed snem. Utrudni zaśnięcie. Syrop na kaszel mokry przestań podawać maluchowi, gdy kaszel zacznie tracić na sile.

Kaszel napadowy

To rodzaj kaszlu, którego przyczyną nie jest przeziębienie, tylko alergia. Towarzyszy mu często napadowe kichanie i obfity wodnisty katar. Jest zwykle suchy i płytki. Nie towarzyszą mu inne niż wspomniane wcześniej dolegliwości. Jak leczyć kaszel napadowy u dziecka: Jeśli u twojego dziecka pojawi się taki kaszel, umów się na wizytę u alergologa. Taki kaszel może być objawem alergii ale także astmy.

Kaszel uporczywy

Kaszel objawiający się trudnością z oddychaniem. Uporczywemu kaszlowi może towarzyszyć sinienie ust, palców i szarzenie skóry. Wynika to ze zbyt małej ilości tlenu dostarczanej do krwi.

Jeśli kaszel uporczywy pojawi się u twojego dziecka, jedź z nim na pogotowie lub wezwij karetkę!

Kaszel szczekający

Bardzo męczący, atakuje salwami, przypomina szczekanie psa. Dziecku jest duszno, trudno mu oddychać, przy wdechu słychać świst. Taki kaszel może być oznaką wirusowego zapalenia krtani.

Co zrobić w razie kaszlu szczekającego: W razie wystąpienia takiego kaszlu udaj się natychmiast z dzieckiem do lekarza, jedź na ostry dyżur, a jeśli stan dziecka się szybko pogarsza, wezwij pogotowie! W czasie oczekiwania na karetkę owiń dziecko w koc i stań z nim przy otwartym oknie. Zimne powietrze zmniejszy obrzęki płuc.

Kaszel przewlekły

Pojawiający się u dzieci, których rodzice palą w domu. Podrażnione drogi oddechowe przez dym nikotynowy są osłabione i częściej poddają się infekcji. Taki kaszel może mieć także podłoże psychiczne i być próbą zwrócenia na siebie uwagi. Nie występuje w nocy.

Źródło:

  • Pod red. Joanny Szulc: Kaszel kaszlowi nierówny, „Dziecko”, 2013, nr 11,  dodatek „Przeziębienie” ,str. 8-9.