Katar u niemowlaka

Katar u niemowlęciaPhoto: © ivanko80 - fotolia.com

Zatkany nos wywołuje u dziecka rozdrażnienie, płacz i problem z zasypianiem. Niemowlęta i małe dzieci nie potrafią same go oczyszczać . Trzeba im w tym pomóc.

Domowe sposoby na katar u niemowlaka

1. Podawanie płynów.

Żeby trochę rozrzedzić wydzielinę podawaj dziecku więcej płynów. Maluch karmiony piersią powinien być przystawiany do niej częściej. Niemowlęciu starszemu niż 6 miesięcy możesz zaproponować herbatki (np. owocową, z lipy) lub wodę. Miej na uwadze, że chory niemowlak nie będzie chętnie jadł i pił. Nie martw się tym, ale pilnuj by dziecko było przede wszystkim dobrze nawodnione.

2. Nawilżanie powietrza.

Ważne w walce z katarem jest nawilżanie powietrza w pokoju, w którym jest maluch. Można w tym celu wykorzystać elektryczny nawilżać powietrza lub sięgnąć po babcine sposoby. Będą wśród nich:

  • kładzenie mokrego ręcznika na kaloryfer,
  • ustawienie pojemnika z wodą obok grzejnika (można kupić specjalne pojemniki nakładane na kaloryfer),
  • położenie mokrej pieluszki w nogach łóżka.

3. Sól fizjologiczna.

Na katar u niemowlaka pomoże także sól fizjologiczna. 1-2 krople roztworu wkropl dziecku do noska. Po chwili usuń wydzielinę przy pomocy aspiratora (dostępnego w aptece) lub gruszki.

Katar u niemowlaka – pielęgnacja noska

Pamiętaj, żeby nosek niemowlaka wycierać tylko miękką chusteczką. W razie podrażnień sięgnij po maść majerankową, wazelinę lub tłusty krem dla niemowląt. Wybranym preparatem smaruj płatki i okolice nosa możliwie często. Do oczyszczania noska nie używaj patyczków higienicznych.

Katar u niemowlaka – wizyta u specjalisty

Jeśli domowe sposoby na katar u niemowlęcia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, wybierz się z dzieckiem do pediatry. Zrób to samo, jeśli wydzielina z nosa zmieniła kolor na zielonkawy lub jeśli zdecydowanie częściej maluch dotyka i trze uszy. Jednym z powikłań kataru u niemowlęcia jest zapalanie ucha.