Majeranek na katar i kaszel

Majeranek - napar z majeranki i maść majerankowaPhoto: freeimages.com/Michael & Christa Richert

Majeranek, to zioło, które znajdziesz w każdym domu. Jest popularny ze względu na swoje właściwości smakowe. Jednak mało osób zna sposoby na to, jak wykorzystać majeranek na przeziębienie. A jest to zioło, które z powodzeniem można wykorzystać do pozbycia się kataru i kaszlu.

Właściwości majeranku

Majeranek ma właściwości wiatropędne i przeciwzapalne. Niweluje problemy żołądkowe, w tym biegunki. Ale co dla przeziębionego najistotniejsze, majeranek może pomóc w leczeniu kaszlu, stanów zapalnych oskrzeli, kataru. Działa też uspokajająco, wzmacniająco na organizm i napotnie.

W czasie przeziębienia zdecydowanie może ci się przydać napar z majeranku na kaszel oraz maść majerankowa na katar.

Majeranek na kaszel: napar z majeranku do picia i inhalacji

Do przygotowania naparu z majeranku potrzebujesz 2 łyżeczki majeranku (suszonego lub świeżego). Zalej je wrzącą wodą i zostaw pod przykryciem przez kilka minut. Tak sporządzoną herbatę z majeranku przecedź i pij parę razy dziennie. Jeśli nie odpowiada ci smak naparu, nie pij go, tylko płucz nim gardło. W ten sposób również zmniejszysz ból gardła i kaszel.

Napar z majeranku możesz wykorzystać również do domowych inhalacji. Jeśli używasz większej miski, dodaj dodatkowo łyżeczkę lub dwie tego zioła i zalej wrzątkiem. Nałóż na głowę ręcznik. Wciągaj nosem opary, wydychaj ustami.

Majeranek na katar: maść majerankowa

Maść majerankowa może się przydać, przy uporczywym katarze. Pomoże ci zlikwidować zaczerwienienia i podrażnienia wynikające z częstego tarcia nosa chusteczką. Taką maść nakładaj na płatki nosa możliwie często.

Maść majerankową możesz kupić w aptece za kilka złotych. Preparat jest bardzo wydajny. Maść majerankową możesz też przygotować samodzielnie w domu.

Przepis na maść majerankową

Składniki::

  • majeranek (świeży lub suszony)
  • 1 kostka masła
  • kawałek płótna/gazy

Sposób przygotowania::

  1. Majeranek i masło w proporcji 1:1 utrzyj i odstaw na 24h.
  2. Po tym czasie na małym ogniu roztop całość.
  3. Masę przeciśnij przez płótno/gazę do miseczki.
  4. Poczekaj aż całość zastygnie.
  5. Maść przechowuj w lodówce.

Gotową maścią smaruj nos zarówno z wierzchu, jak i wewnątrz. Domową maść z majeranku można aplikować także małym dzieciom. Ponieważ maść przygotowywana jest na bazie tłuszczu (wazeliny w produktach aptecznych), pamiętaj, że po posmarowaniu, nos będzie tłusty i błyszczący.