Co na katar w ciąży

Co na katar w ciążyPhoto: © Kristin Gründler - fotolia.com

Zanim sięgniesz po wyroby medyczne, możesz sprawdzić domowe sposoby na katar w ciąży. Jeśli ich stosowanie nie pomaga lub wydzielina z nosa zamieni się w gęstą i zieloną, skonsultuj się z lekarzem lub sięgnij po bezpieczne produkty z apteki.

Domowe sposoby na katar w ciąży

Inhalacje

Najpopularniejszy domowy sposób na katar w ciąży, to inhalacje. Przygotujesz je z:

  • rumianku,
  • lipy,
  • mięty,
  • nagietka,
  • w ostateczności, gdy nie masz nic innego z herbaty (czarnej, owocowej).

Domowe inhalacje pomogą odetkać zatkany nos, zmniejszyć ból zatok. Zaparz intensywny napar z suszonych lub świeżych ziół. Wlej go do miski. Pochyl się nad miską z zarzuconym nad głowa ręcznikiem. Wdychaj opary, wypluwaj odrywającą się wydzielinę. Inhalacje wykonuj 2-3 razy dziennie.

Jeśli posiadasz nebulizator, przygotuj inhalacje z soli fizjologicznej. Wystarczy 2,5-5ml 2-3 razy w ciągu dnia.

Naturalne antybiotyki na katar w ciąży

W celu pozbycia się kataru oraz innych objawów przeziębienia, skorzystaj z naturalnych antybiotyków i roślin wzmacniających organizm. Czosnek, cebula, żurawina, miód, chrzan. Ten ostatni czasem wystarczy tylko… powąchać, by przeczyścić zatkany nos. Pomysły na to, jak wykorzystać te produkty do sporządzenia np. syropów znajdziesz w dziale Na Odporność i Domowe sposoby.

Ciepłe napoje i zupy

Na katar w ciąży pomoże też picie ciepłych napojów i jedzenie ciepłych zup. Działają nieco, jak inhalacja, rozgrzewają ciało, wdychanie oparów udrażnia nos, poprawia oddychanie. Wypróbuj herbatę z lipy, miodu i cytryny. Także napar z imbiru, ciepły sok z aronii czy czarnej porzeczki. Niezastąpiony będzie tutaj sok z malin lub herbata z dodatkiem przetworów z żurawiny (zobacz: Żurawina i jej właściwości lecznicze). Jeśli zaś chodzi o jedzenie, koniecznie wypróbuj rosół i zupy inspirowane kuchnia meksykańską.

Odpoczynek

Przyszła mama musi dużo odpoczywać, by pozbyć się jakichkolwiek oznak przeziębienia. Zatem pamiętaj: zadbaj o odpowiednią ilość snu i odpoczynku, a szybciej dojdziesz do siebie.

Maści do nosa w ciąży

Przy intensywnym katarze pamiętaj o wykorzystaniu maści do nosa. Wypróbuj maść majerankową. Możesz ją przygotować samodzielnie. Przepis znajdziesz tutaj: Majeranek na katar i kaszel. Znajdziesz ją też w każdej aptece. Kosztuje kilka złotych. Smaruj nią płatki nosa, by uniknąć podrażnień i obtarć skóry. Zamiast tej maści, możesz wypróbować wazelinę lub maści z pantenolem.

Krople i spreje do nosa na katar w ciąży

Krople i spreje do nosa tak, ale najlepiej z roztworu soli fizjologicznej, wody morskiej, produkty dedykowane kobietom w ciąży lub te, które wybierze lekarz. Nie wszystkie krople i aerozole do nosa nadają się dla ciężarnych i matek karmiących. Dlatego przed zastosowaniem najlepiej skonsultować dobór preparatu z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli już je stosujesz, pamiętaj by nie używać ich dłużej niż 2-3 dni.