Na przeziębienie dla matki karmiącej – z apteki

Na przeziębienie z apteki dla mamy karmiącejPhoto: pixabay.com - StockSnap

Jeśli karmisz piersią, a przeziębiłaś się, w pierwszej kolejności zostaną ci zalecone domowe sposoby na przeziębienie. Jeśli nie działają, możesz skorzystać z szerokiej gamy produktów dostępnych w aptece, bez konieczności odstawienia dziecka od piersi. Część z nich bazuje na naturalnych środkach np. czosnku, malinach, majeranku, imbirze i są dedykowane matkom karmiącym. Inne, także te popularne na przeziębienie, również mogą być stosowane przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Ale nie sięgaj po nie samodzielnie! Pamiętaj, że stosowanie jakichkolwiek leków powinno być skonsultowane z lekarzem.

Na katar dla mamy karmiącej

Przy intensywnym katarze zaopatrz się w maść majerankową. Smaruj nią nos po prawie każdym użyciu chusteczki. Spokojnie możesz kupić sól fizjologiczną lub wodę morską np. w spreju do udrażniania nosa. Kupionymi w ampułkach, zakraplaj nos tak często, jak sprejem lub przygotuj z nich inhalacje w nebulizatorze. A jeśli jesteśmy przy inhalacjach, w aptece znajdziesz olejki eteryczne do sporządzania domowych inhalacji: olejek eukaliptusowy, sosnowy, sandałowy, z drzewa herbacianego. Jeśli taka terapia nie pomaga możesz sięgnąć po spreje lub krople zawierające oksymetazolinę lub ksylometazolinę. Nie ma dokładnych badań analizujących wpływ tych substancji na organizm dziecka karmionego piersią. Niemniej z uwagi na doraźne i miejscowe stosowanie, przyjmuje się, że nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia dziecka. Pamiętaj, że można je stosować maksymalnie 2-3 dni pod rząd.

Na kaszel i ból gardła w trakcie laktacji

Mamom karmiącym poleca się na ból gardła i kaszel  syropy i pastylki do ssania z porostu islandzkiego i irlandzkich glonów morskich. Za bezpieczne przyjmuje się także pastylki do ssania i spreje zawierające np.: flurbiprofen, benzydaminę czy lidokainę. Flurbiprofen działa przeciwbólowo i redukuje obrzęk gardła. Może przenikać do mleka, niemniej w bardzo małych ilościach. Benzydamina działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, miejscowo znieczulająco i antyseptycznie. Przenika do krwi matki w minimalnej ilości, a zatem nie ma możliwości by dostała się do mleka w ilości zagrażającej dziecku. Lidokaina również przenika do mleka mamy karmiącej, ale w bardzo małych ilościach.

Do zwalczenia uporczywego kaszlu doraźnie, jeśli jest taka konieczność, sięgnij po preparaty wykrztuśne. Wybierz te, które nie zawierają jodu i kodeiny. Np. za bezpieczne przyjmuje się leki zawierające acetylocysteinę.

Poza nimi w aptekach znajdziesz syropy, tabletki, pastylki i inne produkty na przeziębienie i grypę dedykowane kobietom w ciąży i mamom karmiącym. Są przygotowywane na bazie naturalnych składników tj. maliny, czosnek.

Na gorączkę dla mamy karmiącej

W przypadku gorączki za bezpieczny dla dziecka karmionego piersią uważa się paracetamol i ibuprofen. Obie substancje działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.

A co z popularnymi produktami z apteki na przeziębienie i grypę?

Okazuje się, że istnieje dosyć mała grupa leków bezwzględnie zabronionych podczas karmienia piersią. Zażywanie pozostałych powinno być, przy odpowiednim postępowaniu,  względnie bezpieczne. O bezpieczeństwie leku w tym kontekście decyduje: wpływ leku na zdrowie matki i korzyści z jego stosowania, wpływ leku na zdrowie dziecka, wpływ leku na proces laktacji.

Większość substancji leczniczych w mniejszym lub większym stopniu przenika do mleka matki. Stopień przenikania zależy od specyfiki i właściwości danego leku. Na szkodliwość dla dziecka z kolei wpływa m.in.:

  • stężenie leku w mleku matki,
  • ilość wypitego przez dziecko mleka,
  • częstotliwość i pory karmienia,
  • wiek dziecka,
  • stopień wiązania substancji leczniczej z białkami osocza dziecka,
  • stan zdrowia dziecka,
  • biodostępność* leku u dziecka oraz rozmieszczenie go w poszczególnych częściach organizmu dziecka.

Ponieważ ocena stopnia przenikania substancji leczniczej do mleka matki i ewentualnego ryzyka związanego z obecnością w mleku tej substancji dla zdrowia dziecka nie jest prosta, stosuje się pewne zestawienia. Do najbardziej znanych należą kategorie ryzyka stosowania leków podczas laktacji wg prof. Hale’a.

Jak zażywać leki w czasie karmienia piersią

Chcąc zażyć jakikolwiek lek w czasie karmienia piersią pamiętaj:

  1. Stosowanie jakichkolwiek leków (nie tylko na przeziębienie, ale także choroby przewlekłe, choroby natury psychicznej i inne) powinno być konsultowane z lekarzem.
  2. Zażywanie leków dopuszczonych przez lekarza powinno być ograniczone do niezbędnego minimum.
  3. Zażywanie leków OTC (bez recepty) powinno być ograniczone do minimum, podobnie suplementów diety.
  4. Wybieraj leki o małej toksyczności, możliwie najprostszym składzie i krótkim czasie działania. Unikaj produktów typu “forte” i “max”.
  5. Wybieraj leki o dużych cząsteczkach, które nie przenikają bariery krew-mózg, przechodzące do pokarmu matki w bardzo małej ilości. Sięgnij po te utrudniające przenikanie do pokarmu np. czopki, globulki, preparaty wziewne, maści, środki działające miejscowo.
  6. Sięgaj po leki przebadane pod względem możliwości karmienia piersią i wpływu na laktację.

Zanim zażyjesz – sprawdź

Jeśli jakikolwiek wyrób medyczny wzbudza twoje wątpliwości, przed jego użyciem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Bezwzględnie przeczytaj ulotkę. Dany preparat lub zawarte w nim substancje czynne sprawdź przed użyciem na e-lactancia.org, bazie LactMed (https://toxnet.nlm.nih.gov/newtoxnet/lactmed.htm) lub Laktacyjnyn Leksykonie Leków (http://www.kobiety.med.pl/leki/search.php). Są to leksykony opisujące wyroby medyczne w kontekście karmienia piersią, szkodliwości dla karmionego dziecka, oddziaływania na laktację.

*Biodostępność – w farmakologii określa część substancji leczniczej (składnika aktywnego), jaka z podanej dawki dostaje się do krążenia ogólnego oraz szybkość wchłaniania tej substancji (za: Wikipedia, stan na 25.08.2017)

Źródła:

  • Stolarczyk M. Karmienie piersią i stosownie leków. W: Kwartalnik Laktacyjny. Nr 2 (6), 2015. Str. 50-53.
  • Farmacja.pl [stan na 24.08.2017] https://farmacja.pl/blog/przeziebienie-w-czasie-karmienia-piersia#