Na przeziębienie dla niemowlaka

Na przeziębienie dla niemowlakaPhoto: Pixabay.com - PublicDomainPictures

Gdy maluszek zachoruje, możesz pomóc mu przejść przez przeziębienie kilkoma prostymi domowymi patentami. Zobacz, co na przeziębienie dla niemowlaka możesz zrobić w domu.

1. Nawadnianie przy przeziębieniu

Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne dla przeziębionego dziecka. Dziecko karmione piersią, powinno być przystawiane do niej częściej. Podobnie maluszkowi karmionemu mlekiem początkowym powinno się proponować częściej butelkę . Dzieciom starszym niż 6 miesięcy, możesz poza mlekiem podać wodę lub herbatki np. z lipy, malin, rumianku, dzikiej róży. Jednocześnie pamiętaj, że nie chodzi o to, by dziecko za każdym razem wypijało dużo. Celem jest, by piło w ogóle.

2. Na przeziębienie dla niemowlaka najlepsi są mama i tata

W czasie przeziębienia niemowlę może być osowiałe, rozdrażnione lub marudne. Ponieważ jeszcze nie umie inaczej wyrazić tego, że źle się czuje, prawdopodobnie będzie częściej płakać (jeśli pojawi się gorączka, może przeciwnie, właściwie w ogóle nie chcieć się odzywać), a także domagać się częstszego tulenia i noszenia. Jeśli taka sytuacja zaistnieje, musisz wykazać się dużą dozą wyrozumiałości. Bliskość rodzica sprawia, że maluch czuje się bezpiecznie i łatwiej mu zmagać się z infekcją. Jeśli masz obowiązki w domu np. przy drugim dziecku, możesz wypróbować noszenie niemowlęcia w chuście lub nosidle. Zwolennicy chustonoszenia zwracają uwagę, że taka forma bliskości świetnie uspokaja dziecko. Jeśli nie posiadasz chusty/nosidła lub nie przekonuje cię ta forma noszenia dziecka, spróbuj skorzystać z pomocy bliskiej osoby lub postaraj się wykonywać obowiązki tylko, gdy dziecko zaśnie. Czasem wystarczy po prostu być przy maluchu.

4. Sól fizjologiczna do inhalacji i nawilżania nosa

Na przeziębienie dla niemowlaka, gdy pojawi się katar nieoceniona jest sól fizjologiczna. Na katar przygotuj w inhalatorze z nebulizatorem inhalacje z soli fizjologicznej. 1 ampułka soli fizjologicznej starczy na 1-2 użycia. Jeśli maluch nie pozwala przyłożyć sobie do maski do buzi, trzymaj maskę blisko głowy dziecka tak, by opary dolatywały do nosa. Sól fizjologiczną możesz wykorzystać też do zakraplania nosa maluszka. Zaaplikuj do każdej dziurki nosa 1-2 krople. Po minucie odciągnij wydzielinę przy użyciu aspiratora. W aptece zamiast kropli dostaniesz także spreje do nosa. Alternatywą dla aerozoli z solą fizjologiczną są te zawierające wodą morską.

5. Nawilżanie powietrza i wietrzenie pokoju

Częste wietrzenie i nawilżanie powietrza jest bardzo istotne w czasie przeziębienia u niemowlaka.

Wietrzenie pozwala pozbyć się wilgoci i stęchłego powietrza. W zimne i wietrzne dni, wietrzenie powinno odbywać się pod nieobecność dziecka. Przenieś malucha do drugiego pokoju, a okno otwórz na oścież. Jeśli nie możesz tego zrobić, przed otworzeniem okna, ubierz niemowlę ciepło, odpowiednio do temperatury panującej na zewnątrz.

Z kolei nawilżone powietrze ułatwia oddychanie i łagodzi katar. Pokój dziecka możesz nawilżać dwojako: przy użyciu urządzenia do nawilżania powietrze lub w tradycyjny sposób. Jeśli korzystasz z urządzenia, ustaw maszynę tak, by wilgotność powietrza nie przekraczała 60% (warunki optymalne to 40-60%). Wiele dostępnych na rynku urządzeń ma regulację, która wyłącza nawilżacz po przekroczeniu tego progu. Do tradycyjnych sposobów należy: położenie na działającym kaloryferze mokrego ręcznika lub pojemnika z wodą, wstawienie prania do pokoju dziecka (ale ubranie nie może być wyprane w dużej ilości środków piorąco-zmiękczających, bo wówczas zapach może działać drażniąco na układ oddechowy), wieszanie mokrej pieluszki w nogach łóżeczka.

 

W przypadku niemowlaków poniżej 3 miesiąca życia, każdy katar, kaszel, gorączkę i inne niepokojące objawy, powinny być konsultowane z lekarzem. Na przeziębienie dla niemowlaka starszego, zanim wybierzesz się do lekarza, możesz spróbować domowych sposobów. Jeśli jednak po 3 dniach nie nastąpi poprawa, udaj się do specjalisty.