Naturalny syrop na kaszel dla dzieci – 7 przepisów

Syrop na kaszel dla dzieckaPhoto: © Rıza - fotolia.com

Żeby wyleczyć kaszel u dziecka, możesz przygotować domowy syrop na kaszel dla dzieci. Do wyboru masz wiele możliwości. Takie syropy są w pełni naturalne i proste w przygotowaniu. Poniżej przedstawiamy listę syropów, które możesz podać dziecku powyżej roku.

Zanim przejdziesz dalej: większość syropów zawiera miód. Ponieważ to silny alergen, syropy go zawierające podaj wówczas, gdy masz pewność, że dziecko nie jest uczulone na miód. W ostateczności, tam gdzie miód stanowi tylko słodziwo, zastąp go syropem z daktyli*.

Syrop z liści babki

Właściwości: zawiera dużo związków śluzowatych, działa przeciwzapalnie na śluzówkę jamy ustnej i gardła, niweluje podrażnienia skóry, łagodzi kaszel. Działa wykrztuśnie.

Składniki: 2 garści umytych, świeżych liści babki, woda, 1/4kg miodu

Przygotowanie: Liście drobno pokrój lub zmiel w maszynce do mielenia. Wyciśnij sok. Dodaj odrobinę wody, miód. Całość gotuj na małym ogniu aż woda wyparuje i powstanie gęsty płyn. Przelej do słoiczków. Podawaj dziecku po 1 łyżeczce 3 razy dziennie przed jedzeniem.

Syrop dla dzieci z buraka

Właściwości: związki zawarte w burakach mają właściwości hamowania rozwoju infekcji.

Składniki: 2-3 duże buraki, cukier

Przygotowanie: Buraczki dokładnie umyj, obetnij korzonki, ale nie obieraj ze skórki. Od strony korzenia wytnij duże stożkowe otwory i wsyp do nich cukier. Buraczki wstaw do piekarnika i piecz do momentu, w którym w otworach pojawi się syrop a burak zmięknie. Pieczenie powinno trwać możliwie najkrócej, w niskiej temperaturze.

Syrop przeciwkaszlowy dla dzieci z pędów sosny

Właściwości: sosna działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, rozkurczowo. Zmniejsza obrzęk błony śluzowej.

Składniki: garść młodych pędów sosny, cukier lub miód

Przygotowanie: Pędy wymieszaj z cukrem lub miodem. Poczekaj aż roślina puści sok. Następnie zagotuj składniki na małym ogniu do konsystencji gęstego syropu. Syrop zlec do słoika. Syrop na kaszel dla dzieci z pędów sosny podawaj po 1 łyżeczce 3 razy dziennie.

Łagodny syrop dla dzieci z cebuli

Właściwości: zawarte w cebuli saponiny działają przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie.

Składniki: kilka średnich cebul, 1 łyżeczka cukru, woda

Przygotowanie: Obierz cebulę i pokrój w pióra. Łyżeczkę cukru rozpuść w niewielkiej ilości wody. Cebulę i wodę z cukrem wrzuć do garnka, zagotuj na małym ogniu. Nie doprowadzaj do wrzenia. W razie potrzeby, dodaj więcej wody. Gdy otrzymasz gęsty syrop, przelej do słoika. Niemowlętom podawaj po łyżeczce co 2-3 godziny, starszym dzieciom 1 łyżkę.

Syrop dla dzieci na kaszel miodowy z lnem

Właściwości: miód to naturalny antybiotyk. Wzmacnia układ odpornościowy, zapobiega infekcjom i przemęczeniu. Nasiona lnu (siemię lniane) nawilżają śluzówkę przewodu pokarmowego i chronią układ pokarmowy.

Składniki:250g miodu, 50g nasion lnu, 10g nasion anyżu, 10g imbiru

Przygotowanie: Miód podgrzej w kąpieli wodnej. Nasiona sproszkuj w młynku do kawy lub moździerzu. Wszystkie składniki połącz z miodem. Zlej syrop do słoika. Podawaj dziecku przy silnym ataku kaszlu 1 łyżeczkę 3 razy dziennie.

Syrop miodowy z miętą

Właściwości: mięta poprawia nastrój i pracę żołądka. Ułatwia funkcjonowanie dróg oddechowych. Działa rozkurczowo i znieczulająco.

Składniki:250g miodu, 50g sproszkowanej mięty.

Przygotowanie: Połącz miód z miętą. Podawaj dziecku 1 łyżeczkę 3 razy dziennie.

Syrop miodowy z czosnkiem

Właściwości: czosnek, podobnie jak miód, to naturalny antybiotyk. Zawiera związki o silnym działaniu antybiotycznym.

Składniki:1/8 szklanki drobno posiekanego czosnku, 1/2 szklanki drobno posiekanej cebuli, 1/4 szklanki miodu.

Przygotowanie: Czosnek, cebulę i miód połącz, uprzednio ogrzewając trochę miód (ale nie gotując). Zmiksuj całość blenderem do uzyskania gładkiej konsystencji. Syrop przelej do słoika i szczelnie zakręć. Postaw w ciepłym miejscu na kilka godzin. Podawaj dziecku po 1 łyżeczce co 2-3 godziny.

*Syrop z daktyli: 10 daktyli zalej ciepłą wodą. Odstaw na 30 minut. Daktyle odcedź (nie wylewaj wody!) i zmiksuj je z odlaną wodą w takiej ilości, jaka jest ci potrzebna do uzyskania pożądanej konsystencji. Im mniej wody, tym gęstszy syrop.

Źródła:

  • Przybylak Z. Ziołowa apteczka na dziecięce choroby – tom 1. Wyd. Gaj. Bydgoszcz, 2013. Str.80-88.