Rosół z kury najlepszy na przeziębienie. Mit czy fakt?

Rosół z kury to naturalny inhalator przy przeziębieniuPhoto: sxc.hu

Nie ma drugiej tak chętnie polecanej potrawy na przeziębienie. Rosół przede wszystkim świetnie rozgrzewa. Nie na darmo mówi się “rozbierać się jak do rosołu”. Ale to nie wszystko. Zobacz, jak wykorzystać rosół na przeziębienie. Wypróbuj nasz przepis.

Rosół a zatkany nos i ból gardła

Rosół świetnie się sprawdzi w walce z zatkanym nosem i infekcją gardła. Wdychanie oparów z rosołu działa niczym inhalacja na zatkany nos. Udrażnia drogi oddechowe, działa kojąco i oczyszczająco. W ten sposób rosół przyspiesza wykrztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach i płucach. Warto zatem wziąć kilka głębokich wdechów nad świeżo ugotowanym, ciepłym rosołem.

Rosół a brak apetytu

Dodatkową zaletą rosołu jest fakt, że ma płynną postać. Gdy jesteś przeziębiony i masz obolałe gardło, twój apetyt spada. Rosół jest pożywnym, konkretnym posiłkiem, który nie podrażni gardła i nawet przy bardzo złym samopoczuciu jesteś w stanie go zjeść.

Rosół a ciśnienie

Jakby tego wszystkiego było mało, są badania wskazujące na pozytywne działanie rosołu na nadciśnienie tętnicze krwi. Pochodzący z mięsa drobiowego kolagen wpływa na uelastycznianie naczyń krwionośnych a tym samym na utrzymanie względnie stałego poziomu ciśnienia krwi. Dzieje się tak oczywiście pod warunkiem, że rosół nie będzie za bardzo słony. Sól bowiem ma działanie odwrotne. Dlatego warto pamiętać, by unikać w przyrządzaniu rosołu przypraw typu maggi, kostek rosołowych i temu podobnych dodatków. Zamiast tego polecamy posiekaną pietruszkę.

Przepis na rosół

W czasie przeziębienie możesz wykorzystać poniższy prosty przepis na smaczny i szybki rosół drobiowy.

Składniki: 2-3 udka z kurczaka*, 1 włoszczyzna** lub  1 por, 1 mały seler (lub pół  dużego), 3 marchewki, 2 pietruszki, 1 cebula. Opcjonalnie: przyprawa warzywna bez soli i chemicznych dodatków.

Przygotowanie:

  1. W 4 litrach wody zagotuj umyte udka. Gotuj je 20-30min na średnim ogniu (woda nie powinna buzować). Zbierz powstałe na tafli wody szumowiny.
  2. Cebule obierz z łupin i zarumień ją nad ogniem (np. nad kuchenką gazową).
  3. Gdy oczyścisz wywar, dodaj obrane i umyte warzywa wraz z cebulą.
  4. Gotuj całość, aż zmiękną wszystkie warzywa.
  5. Rosół posól i dopieprz.
  6. Gotowe! Rosół podawaj z ugotowanym w wywarze mięsem, marchewką, makaronem lub ryżem i pokrojoną świeżą pietruszką.

* zamiast udek możesz użyć innych części drobiowych np. porcji rosołowych lub skrzydełek (wówczas nie będziesz mieć mięsa do zjedzenia lub będzie go niewiele), piersi (jeśli do gotowania użyjesz tylko piersi, rosół będzie chudy), nóżek (podudzia). Rosół możesz przygotować także na mięsie indyczym.

** w sezonie kupuj seler i pietruszkę z nacią. Dodawaj ją do zupy podczas gotowania. Zupa będzie bardziej aromatyczna.

Rosół z kury to naturalny inhalator przy przeziębieniu

Rosół z kury działa rozgrzewająco i kojąco oraz pomaga odkrztuszać. Pomaga przy zatkanym nosie i infekcji gardła.