Syrop z pędów sosny

Syrop z sosnyPhoto: © bluehorse_p - fotolia.com

Sosna to składnik wielu wyrobów medycznych: maści, balsamów, płynów i olejków do inhalacji, kropli do nosa, sztyftów, płynów do kąpieli leczniczych, a także syropów. Syrop z pędów sosny możesz wykonać samodzielnie w domu.

Syrop z sosny – przepis

Składniki:

słoik młodych pędów sosny, cukier

Przygotowanie:

Pędy sosny delikatnie opłucz (tylko tyle, żeby usunąć kurz i ewentualnych lokatorów), pokrój w kilku centymetrowe kawałki. Ułóż w słoiku warstwy sosny i cukru (ok 2-4cm sosny, cukier wg uznania). Całość ugnieć. Słoik delikatnie zakręć i odstaw w ciepłym miejscu np. na parapecie okna. Powinien tam leżeć 4 tygodnie. W międzyczasie potrząsaj słoikiem, by cukier nie osadzał się na ściankach, tylko rozpuszczał. Po miesiącu przecedź płyn do butelki lub słoika i odstaw w ciemne miejsce. Syrop z pędów sosny nie powinien się popsuć nawet przez 3 lata.

W czasie przeziębienia pij 1 łyżkę 3 razy dziennie. Do profilaktyki wystarczy 1 łyżka. Możesz ją dodawać do herbaty.

Syrop z sosny – kiedy zbierać pędy

Najlepszą porą na zbieranie pędów sosny jest początek maja. Pamiętaj o rękawiczkach. Młode pędy będą lepkie. Zbieraj zielone z brązową lepką łupiną. Uważaj by nie niszczyć drzew. Nie zbieraj wszystkich pędów z jednej sosny. Ścinaj pędy boczne. Oszczędzaj pędy centralne i czubek drzewa. Najlepsze pędy mają 10-12 cm długości. Większe zawierają mniej soków.

Przyrosty najlepiej zbieraj na działkach i w domowych ogrodach. Pamiętaj też, że napotkany w lesie leśniczy może na podstawie Kodeksu Wykroczeń (Art. 153. § 1.) nałożyć mandat (250zł) lub naganę za uszkadzanie sosen.

Sosna właściwości lecznicze

Preparaty bazujące na sośnie wykorzystuje się zewnętrznie oraz wewnętrznie, do leczenia infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Olejek sosnowy działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, rozkurczająco i moczopędnie. Pobudza wydzielanie śluzu, zmniejsza obrzęk błon śluzowych.

Źródła:

  • Kędzia A., Kędzia A.W. Działanie in vitro olejku sosnowego wobec bakterii beztlenowych wyizolowanych z jamy ustnej i dróg oddechowych. W: Postępy Fitoterapii 1/2009. Wyd. Borgis. str. 19-23