Przeziębienie u dziecka

Przeziębienie u dzieciPhoto: © angiolina - fotolia.com

Każdą infekcję u niemowlaka należy skonsultować z lekarzem. Przeziębienie u dziecka kilkuletniego możesz leczyć samodzielnie domowymi sposobami. My podpowiemy jak leczyć przeziębienie u dzieci i co na przeziębienie dla dzieci będzie najlepsze.

Domowe sposoby na przeziębienie u dziecka

1. Spokój i odpoczynek

Czy mały, czy duży, chory potrzebuje spokoju i odpoczynku, by wrócić do zdrowia. Tak, jak w przypadku osoby dorosłej, przeziębienie u dziecka nie musi być leczone leżeniem w łóżku. Może chodzić w codziennym ubraniu. Ważna dla malucha będzie twoja bliskość. Posiedź z nim, poczytaj mu bajkę, porozwiązuj zagadki. Nie pozwalaj mu zbyt długo oglądać telewizji, czy grać na tablecie. Może go od tego rozboleć głowa.

2. Nawilżanie powietrza i wietrzenie pokoju

Nawilżone powietrze łagodzi podrażnione śluzówki nosa, co ułatwia oddychanie i łagodzi katar. Do nawilżania powietrza możesz wykorzystać specjalne nawilżacze lub zastosować starą metodę. Na kaloryferach zamontuj pojemniki z wodą. Jeśli takich nie masz, rozłóż na kaloryferach mokre ręczniki. Parująca woda odświeży powietrze.

Wietrzenie jest równie ważne, jak nawilżanie powietrza. Wywietrz pokój dziecka kilka razy dziennie, szczególnie przed snem, otwierając okno na oścież. Maluch w tym czasie powinien być w innym pomieszczeniu. Jeśli z jakiegoś powodu nie może, w czasie wietrzenia powinien być solidnie przykryty.

3. Inhalacje

Na przeziębienie dla dzieci warto zastosować domowe inhalacje. Możesz przygotować kąpiel z dodatkiem naparu z lawendy, melisy, lipy, tymianku. Wdychanie oparów pomoże udrożnić nosek i złagodzi dolegliwości związane z przeziębieniem. Starszym dzieciom przygotuj inhalacje w misce. Możesz użyć olejków eterycznych, pod warunkiem, że leczysz dziecko powyżej 3 roku życia.

4. Oklepywanie

Przeziębieniu u dzieci towarzyszy często kaszel. Zwalczeniu kaszlu pomóc może oklepywanie. Malutkie dziecko połóż sobie na kolanach tak, by głowa była nieco niżej niż pupa. Starsze wystarczy żeby leżało na brzuchu w łóżku. Złóż dłoń w łódeczkę i oklepuj nią plecki dziecka.

5. Oczyszczanie nosa

Udrażnia nos, ułatwia oddychanie, rozrzedza katar. Sięgnij po sól fizjologiczną (do kupienia w aptece w postaci ampułek). Jeśli oczyszczasz nosek niemowlaka, wpuść po kropelce płynu do dziurek i połóż maluszka na brzuchu. Wydzielina powinna wypłynąć z nosa. Usuń ją gazikiem. W aptece znajdziesz także sprej z soli morskiej. Jeśli to nie zadziała, sięgnij po akcesoria do czyszczenia noska tj. gruszkę lub aspirator do czyszczenia nosa niemowlaka. Przydadzą się też u nieco starszych dzieci. Gdy maluch ukończy 1. rok życia możesz zacząć go uczyć korzystania z chusteczki. Niemniej samodzielnie wysmarka się dopiero około 3 roku życia.

6. Herbatki

Dziecko w czasie przeziębienia powinno pić, żeby uzupełnić to, co wypoci. Ale ciepłe napoje to też naturalny lek na przeziębienie dla dzieci. Na przeziębienie u dziecka sięgnij po herbatkę z lipy, która pomoże zwalczyć gorączkę. Rumianek zadziała przeciwzapalne, herbatka z malin wzmacniająco.