Przeziębienie u dziecka

Przeziębienie u dzieciPhoto: © angiolina - fotolia.com

Przeziębienie u dziecka objawia się, tak jak u dorosłego obniżonym nastrojem, katarem, kaszlem, bólami głowy, mięśni. Dziecko może być bardziej marudne i rozdrażnione, osowiałe i apatyczne. Może też pojawić się stan podgorączkowy lub gorączka.

Przeziębienie u dziecka możesz leczyć wykorzystując tzw. domowe sposoby lub preparatami z apteki. Te pierwsze są naturalne, proste w przygotowaniu, a często polegają na czymś innym niż gotowanie. Podpowiemy, co na przeziębienie dla dziecka możesz zrobić samodzielnie w domu. Pamiętaj, gdy pomimo stosowania środków na przeziębienie dla dziecka, nie widzisz poprawy w stanie jego zdrowia, skonsultuj się z lekarzem. Zawsze, gdy stan twojego dziecka cię niepokoi, masz prawo skorzystać z pomocy lekarza.

Domowe sposoby na przeziębienie u dziecka

1. Spokój i odpoczynek

Czy mały, czy duży, chory potrzebuje spokoju i odpoczynku, by wrócić do zdrowia. Tak, jak w przypadku osoby dorosłej, przeziębienie u dziecka nie musi być leczone leżeniem w łóżku. Może chodzić w codziennym ubraniu. Ważna dla malucha będzie twoja bliskość. Posiedź z nim, poczytaj mu bajkę, porozwiązuj zagadki. Nie pozwalaj mu zbyt długo oglądać telewizji, czy grać na tablecie. Może go od tego rozboleć głowa.

2. Nawilżanie powietrza i wietrzenie pokoju

Nawilżone powietrze łagodzi podrażnione śluzówki nosa, co ułatwia oddychanie i łagodzi katar. Do nawilżania powietrza możesz wykorzystać specjalne nawilżacze lub zastosować starą metodę. Na kaloryferach zamontuj pojemniki z wodą. Jeśli takich nie masz, rozłóż na kaloryferach mokre ręczniki. Parująca woda odświeży powietrze.

Wietrzenie jest równie ważne, jak nawilżanie powietrza. Wywietrz pokój dziecka kilka razy dziennie, szczególnie przed snem, otwierając okno na oścież. Maluch w tym czasie powinien być w innym pomieszczeniu. Jeśli z jakiegoś powodu nie może, w czasie wietrzenia powinien być solidnie przykryty.

3. Inhalacje

Na przeziębienie dla dzieci warto zastosować domowe inhalacje. Możesz przygotować kąpiel z dodatkiem naparu z lawendy, melisy, lipy, tymianku. Wdychanie oparów pomoże udrożnić nosek i złagodzi dolegliwości związane z przeziębieniem. Inhalacje możesz też przygotować z użyciem nebulizatora. Starszym dzieciom przygotuj inhalacje w misce. Możesz użyć olejków eterycznych, pod warunkiem, że leczysz dziecko powyżej 3 roku życia. Dla młodszych dzieci sięgnij po sól fizjologiczną i preparaty dedykowane małym dzieciom.

4. Oklepywanie

Przeziębieniu u dzieci towarzyszy często kaszel. Zwalczeniu kaszlu pomóc może oklepywanie z użyciem maści rozgrzewających lub olejków np. eukaliptusowego (do kupienia w aptece, nie wymaga dodatkowego przygotowywania). Malutkie dziecko połóż sobie na kolanach tak, by głowa była nieco niżej niż pupa. Starsze wystarczy żeby leżało na brzuchu w łóżku. Złóż dłoń w łódeczkę i oklepuj nią plecki dziecka.

5. Oczyszczanie nosa

Udrażnia nos, ułatwia oddychanie, rozrzedza katar. Sięgnij po sól fizjologiczną (do kupienia w aptece w postaci ampułek).  W aptece znajdziesz także sprej z soli morskiej. Wpuść krople lub rozpyl aerozol w nosie dziecka. Starsze dzieci mogą oczyścić nos przy pomocy chusteczki. Jeśli twoje dziecko nie potrafi jeszcze jej użyć, sięgnij po akcesoria do czyszczenia noska tj. gruszkę lub aspirator. Gdy maluch ukończy 1. rok życia możesz zacząć go uczyć korzystania z chusteczki. Niemniej samodzielnie wysmarka się dopiero około 3 roku życia.

6. Herbatki

Dziecko w czasie przeziębienia powinno dużo pić, żeby uzupełnić to, co wypoci i rozrzedzać zalegającą wydzielinę. Ale ciepłe napoje, to też naturalny lek na przeziębienie dla dzieci. Na przeziębienie u dziecka sięgnij po herbatkę z lipy, która pomoże zwalczyć ogólne objawy przeziębienia. Rumianek zadziała przeciwzapalne, herbatka z malin wzmacniająco. Zamiast herbat możesz podać mu wodę.

7. Syropy na kaszel

Naturalne syropy na kaszel przygotujesz bez większych nakładów pracy w domu. Przygotujesz je z: liści babki zwyczajnej, buraków, cebuli, pędów sosny, z miodu z dodatkiem lnu lub mięty, z czosnku. Ponieważ miód jest silnym alergenem, syropy z jego udziałem przygotuj, jeśli już wiesz, że dziecko nie ma nie niego uczulenia. Szczegółowe przepisy znajdziesz tutaj: Naturalny syrop na kaszel na dziecka.

Preparaty dedykowane dzieciom

Powyżej wspomnieliśmy o preparatach z apteki tj. sól fizjologiczna, woda morska, olejek eukaliptusowy. W aptece znajdziesz też pastylki do ssania, syropy na kaszel, spreje do gardła, witaminę C i środki przeciwgorączkowe. W sprzedaży znajdują się całe serie preparatów dedykowanych dzieciom, dostosowanych do ich wieku. Produkty dla dzieci zazwyczaj bazują na naturalnych składnikach np. malinach, lipie. Na gorączkę dla dzieci za bezpieczne uważa się paracetamol i ibuprofen. Możesz sięgnąć po te leki (dawka musi być dostosowana do wieku/wagi dziecka!), gdy widzisz, że temperatura u dziecka przekroczyła 38 stopni i rośnie. Bezpieczne dla dzieci uważa się też preparaty zawierające irlandzkie glony morskie a od 6 roku życia także środki z porostem islandzkim (choć można dostać preparaty dedykowane dzieciom od 1 roku życia). Zanim kupisz jakiś produkt w aptece, przeczytaj dokładnie jego opis i skład, w razie wątpliwości skonsultuj się z farmaceutą. Jeśli jakiś produkt nie wzbudza twojego zaufania, nie kupuj go. Jeśli przeziębienie u malucha nie poprawia się lub stan jego zdrowia się pogarsza, udaj się do lekarza.