Zioła na przeziębienie

Zioła na przeziębieniePhoto: IamColorBlind - pixabay.com

W dawnych czasach, gdy nie było tylu leków i produktów medycznych, w czasie przeziębienia sięgano po zioła. Zapewne znasz już niektóre z nich: prawoślaz, lipa, szałwia, majeranek. Ale to nie wszystkie. Wśród ziół jest bardzo wiele tych mniej i bardziej znanych. I wszystkie te zioła na przeziębienie sprawdzą się super.

Anyż

Anyż można stosować w leczeniu kataru i infekcji górnych dróg oddechowych. Zaleca się zwykle wywar przygotowywany z łyżeczki anyżu na szklankę wody. Spożywaj go 3-4 razy dziennie po 1-2 łyżki.

Bez czarny

Kwiaty bzu czarnego pomagają przy leczeniu kataru, gorączki i zapalenia oskrzeli. Działają także napotnie i moczopędnie. Owoce bzu wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Możesz pić napar lub jeść w postaci dżemów z owoców czarnego bzu. Więcej na ten temat przeczytaj w: Czarny bez na przeziębienie i grypę.

Cynamon

Cynamon można stosować w stanach ogólnego osłabienia organizmu i bólach mięśni towarzyszących przeziębieniu. Zapobiega i pomaga leczyć wszelkiego rodzaju infekcje dzięki olejkowi eterycznemu, który ma działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i antywirusowe. Wdychany olejek cynamonowy leczy nieżyty dróg oddechowych.

Czarnuszka

Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybicznie. Można ją stosować do leczenia nieżytu oskrzeli, tchawicy, krtani i gardła, kaszlu, w stanach zapalnych płuc, nieżycie zatok.

Dziewanna

To zioło można wykorzystać do leczenia wielu chorób górnych dróg oddechowych w tym kaszlu. Działa osłonowo na gardło. Wykazuje także działanie przeciw wirusom grypy typu A i B. Napary z dziewanny stosuj jako płukanki na gardło.

Kurkuma

Mało kto pomyśli o kurkumie w kontekście przeziębienia. Tymczasem przyprawa ta działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i oczyszczająco. Sprawdzi się też na uporczywy katar.

Lawenda

Kwiaty lawendy mają działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Olejek z lawendy możesz zastosować w przypadku przeziębienia, kaszlu i grypy, w celach oczyszczających i do złagodzenia gorączki. Lawendę znajdziesz w postaci herbatki z liści lawendy do zaparzania.

Oregano (lebiodka pospolita)

Roślina ta wykazuje działanie wykrztuśne, przeciwkaszlowe i przeciwzapalne. Przyda się do leczenia zapalenia gardła, kaszlu i gorączki.

Pokrzywa

Wyciągi z liści i korzeni pokrzywy wzmacniają odporność organizmu i chronią przed infekcjami. Pokrzywę można jeść świeżą, podobnie jak szpinak (najlepiej na kolację). Możesz z niej też przygotować napar. Wystarczy łyżka suszonych liści. W sklepach i aptekach możesz też kupić gotową herbatę z pokrzywy.

Hibiskus

Kwiaty hibiskusa (ketmii szczawiowej) wykorzystywane są przede wszystkim w krajach arabskich do przygotowywania napojów orzeźwiających. Jak pokazują badania, taka herbata może mieć zdecydowanie szersze właściwości. Kwiaty hibiskusa mają właściwości przeciwbakteryjne, stąd można je wykorzystać w leczeniu zakażeń pokarmowych i chorób skórnych. Hibiskus wykazuje też właściwości immunostymulujące, zwiększając produkcję przeciwciał w organizmie.

Mniszek pospolity

Zawiera między innymi witaminy i sole mineralne. Syrop z kwiatów mniszka można stosować w początkowej fazie przeziębienia na wzmocnienie organizmu.

Prawoślaz

Korzeń prawoślazu zawiera śluzy jako podstawowe składniki czynne. Im starsze korzenie, tym więcej śluzu. Prawoślaz ułatwia regenerację uszkodzonych fragmentów błony śluzowej, zmniejsza stany zapalne gardła, działa osłaniająco, rozrzedza wydzielinę, ułatwia odkrztuszanie. Prawoślaz można pić w postaci syropów, przetworów.

 

Opisy innych ziół, taki jak: tymianek, majeranek, lipa, imbir, żeń-szeń, dzika róża, czosnek znajdziesz w dziale Domowe sposoby na przeziębienie.

 

Źródła:

  • Znajdek-Awiżeń P., Matławska I.: Właściwości lecznicze ketmii szczawiowej – Hibiscus sabdariffa L. W: Postępy Fitoterapii  3/2011. Borgis:2011.  s. 197-201. [online stan na 26.09.2015] [http://www.czytelniamedyczna.pl/3871,wlasciwosci-lecznicze-ketmii-szczawiowej-hibiscus-sabdariffa-l.html#]
  • Pawłowski A. Apteka domowa. Wyd. PRINTEX. Białystok, 2015. Str. 126-191.
  • Skarżyński A. Zioła czynią cuda. Warszawa: Comes. 2008.
  • Ożarowski A., Jaroniewski W. Rośliny lecznicze. Warszawa: Instytus Wydawniczy Związków Zawowodych. 1987. str.311-313.